Bebek Patik Tığ Örgü Yapılışı

Anneler, bebeklerini kucaklarına aldıktan sonra, özellikle 1 yaşına geldiklerinde, onlar için patikler örmeye başlarlar. Bir birinden farklı ve pratik onlarca bebek patik modeli karşımıza çıkıyor. Bugün ki yazımızda sizlere, yapılışı en kolay modellerden birini anlatacağız.

Örgüyü gerçekleştirmek için 3 numaralı tığ kullanacağız. Sadece tığ kullanarak, nasıl başlayıp, nasıl bittiğini anlamayacağınız, en kolay bebek patik modelini yapacağız.

Tığ Örgü Bebek Patik Modeli

İstediğiniz yaşa göre uygulayabilmeniz kolay olan, yenidoğan bebekler içinde uygun büyüklükte olan bu modeli, siz dilediğiniz boyutta ayarlayabilirsiniz. Bu patik modelini yapmak için iki renk ip kullanacağız.

1- Beş zincir çekerek, bir halka oluşturuyoruz ve patik modeline başlıyoruz. Daha sonra üç adet zincir çekiyor ve halkanın içine, iki adet ikili tırabzan yapıyoruz.

2- İki zincir daha çekiyor ve aynı halkanın içine üç tırabzan daha yapıyoruz. Aynı işlemi iki kere gerçekleştirdikten sonra, ikişer zincir çekerek, dört kez aynı tırabzanı yaparak sonlandırıyoruz.

Örgü Teknikleri

3- İkinci renk ipimize geçerek, deliğin içine üç zincir çekiyoruz. Sonrasında, iki tırabzan yapıp iki zincir çekerek devam ediyoruz. Aynı şekilde üç tırabzan yaparak örgümüze devam ediyoruz. Diğer deliğe geçip, hiç zincir çekmeden, aynı tırabzanları, her köşeye uyguluyoruz.

4- Bir sonraki sıraya geçtiğimizde, ipi tekrar değiştiriyoruz. Bir köşeyi seçerek, iki tırabzan yapıyoruz. Sonrasında, tırabzanların her birine, yeni bir tırabzan yapıyoruz. Bir sonraki köşeye gelince, iki adet tırabzan daha yapıyoruz.

En Kolay Bebek Patik Modelleri

Bebek Patik Modelleri
Bebek Patik Modelleri

5- Tırabzanları gerçekleştirdikten sonra, yirmi iki zincir çekerek, örgüyü çevirerek, başladığımız köşeye tığı batırıyoruz. Daha sonra örgüyü çevirerek, her zincire bir tırabzan yapıyoruz. Motifli kısma geldiğinizde, köşeler için birere tırabzan yapalım ve sırayı tamamlayalım.

6- Üç zincir çekerek, ikinci sıraya başlıyoruz. Patiği ikiye katlıyor ve tam ortada yer alan topuk kısmını, son ilmekleri kapatmadan, üç kere tırabzan yapıyoruz ve kapatıyoruz.

7- Burun kısmına geçiyoruz; Köşe kısma yaptığımız tek tırabzan sonrasındaki altı tırabzanı, ikişerli olacak şekilde, kapatarak örüyoruz.

8- Son sıraya geldiğimizde, kestiğimiz ilmeklerin olduğu yere, birer eksiltme yaparak, örgü işlemini tamamlıyoruz.

Son olarak, üst kısmına sık iğne tekniğini kullanarak, iki sıra alt taban kısmını dikiyoruz. Patiği büyütmek istediğinizde, yaptığınız bir sırayı, iki veya üç sıra olarak arttırın. Patik modeli yaşını büyütmek isterseniz de, çektiğiniz zincir sayısını arttırabilirsiniz.

Yorum yapın