Bebek Yelekleri Örnekleri Anlatımlı

Tüm anne adayları; bebeğinizi soğuk havalarda koruyacak olan bebek örgüleri arasında yer alan bebek yelekleri sizler için bir araya getirildi. Bebek yelek örnekleri anlatımlı olarak ele alındığı için örgü bilgisi olan tüm bayanlar açıklamalı modelleri inceleyince bu yelekleri rahat bir şekilde örebilecek. Bebek yelekleri hem çocuklarımız için örebileceğimiz örgü modelleri arasında yer alıyor hem de çevremizdeki kişilere hediye etmek için uygun. Eğer erkek ve kız bebek yeleği nasıl örülür diyorsanız tüm yeni modeller ile birlikte sayfamızdan bilgi almaya hazır olun.

Bir araya getirdiğimiz örgü bebek yelekleri arasında hem kolay hem de aşırı derecede güzel olan modeller bulunmaktadır. Her zevke uygun türden modelleri bir araya getirdiğimiz için eminiz ki internet dünyasındaki en kapsamlı örgü bebek yelekleri makalesini hazırlamış bulunuyoruz. Bu güne kadar yapmış olduğunuz elişlerine bakacak olursanız en çok bebekler için bir şeyler ördüğünüzü görürsünüz. Şüphesiz bebek yelekleri dışında olan daha çok sayıda model de vardır. Eğer daha farklı arayışlardaysanız bebek örgüleri kategorisinde yer alan örnekleri de inceleyebilirsiniz.

Bebek yelekleri örnekleri

Şişle yapılan, yakadan başlamalı, tığ işi ve dikişsiz bebek yelekleri örnekleri en çok tercih edilen modellerdendir. Sizlere vereceğimiz modelleri her yaş grubundaki bebeklere yapabileceğiniz gibi ilmek sayılarını arttırarak çocuklar için de yapabilirsiniz. Yapılışı oldukça kolay olan modellere yer vereceğimiz gibi yapılışı zor olan modeller de sayfamızda yer alacak. Lafı daha fazla uzatmadan bu yılın modası olan ürünleri incelemeye başlayalım.

Örgü modelleri denildiği zaman sadece kız bebekler için yapılan örnekler akla gelse de aslında erkek bebekler için de hafife alınmayacak kadar çok örgü yapıyoruz. Erkekler kızlara göre daha sert mizaçlı olduğundan dolayı örgü denildiği zaman akla genellikle kızlar gelir. Aslına bakarsak erkek bebekler de en az kız bebekler kadar tatlıdır. Bu yüzden hem erkekler için hem de kızlar için uygun olan modeller bir araya getirildi. Hatta olayı bir üst boyuta taşıyarak erkek bebek yelekleri daha ağırlıkta olacak diyebiliriz.

Yelekleri erkekler için yapacaksanız mavi, siyah ve kahverengi iplikleri, kızlar için yapacaksanız kırmızı, pembe ve sarı renkli iplikleri tercih etmelisiniz. Sizlere çok farklı renklerde tasarımlar da sunuldu ve bu sayede seçim aralığınız arttırıldı. Eminiz sizin de seveceğiniz birçok model sayfamızda yer almıştır.

Erkek bebek yeleği modelleri ve yapılışı

Birbirinden güzel erkek bebek yelekleri sayfamızda eklendiği gibi en güzel erkek bebek yeleği modelinin nasıl yapıldığı ile alakalı bilgiler de büyük bir dikkat içerisinde hazırlandı. Dilerseniz şiş örgü, dilerseniz tığ örgü yelekler burada sizlerle olacak. Bu örgü ürünler ne kadar küçük olsa da gerçekten de ayrıntılı detaylara sahip. Bu yüzden örgü teknikleri konusunda bilgisi olmayan kişiler bunları örerken zorlanabilir. Eğer modelleri beğendiyseniz örgü bilgileriniz dahilinde örmeye başlayabilirsiniz ancak yeterli düzeyde bilginiz yoksa erkek bebek yeleği yapılışı ile alakalı verdiğimiz bilgiye de kesinlikle göz atın.

Sayfaya eklenen modeller internet üzerinden derlenerek bir araya getirildi. Bu yüzden büyük kısmının yapılışı ile alakalı bilgiler elimizde yok. Bu durum canınızı sıkmasın diye size güzel bir modelin nasıl yapıldığını sözel anlatımlı olarak sunacağız.

Erkek bebek yeleği yapılışı açıklamalı

Erkek bebek yelekleri her zaman annelerin kış kapıya dayanınca yapmayı tercih ettiği örgü ürünlerdendir fakat bazılarının yapımı zor olduğu için yelekler kesinlikle daha erken dönemlerde yapılmalıdır. Yelek örmek için kışın gelmesiniz beklerseniz çocuğunuzu soğuktan korumak adına mecburen hazır giyim ürünlerine başvurmak zorunda kalabilirsiniz. Bu tip durumlara düşmemeniz için sizlere yukarıda yer alan erkek bebek yelek modelinin nasıl yapıldığını resimli ve sözel anlatımlı olarak aktaracağız.

Yelekteki çift pirinç örgüsünün yapılışı

Bu modelde çift pirinç örgüsü kullanılmaktadır. Bu yüzden sizlere ilk olarak çift pirinç örgü modeli yapılışı hakkında bilgi vereceğiz.

  • Sıra 1: 2 düz 2 ters örgü şeklinde sıra sonuna kadar tekrar yapılacak.
  • Sıra 2: bir önceki sırada yapılan düz örgülerin üzerine ters, ters örgülerin üzerine düz örgü yapın.
  • Sıra 3: Aynı şekilde bu sıramızda ters örgülerin üzerine düz, düz örgülerin üzerine ters örgü yapacaksınız.
  • Sıra 4: Son sıramızda aynı şekilde terslerin üzerine düz, düzlerin üzerine ters örgü yapacaksınız. Bu şekilde çift pirinç örgüsü tamamlanacak. Modeli uzatmak için birinci sıradan itibaren tüm uygulamaları tekrarlayabilirsiniz.

Erkek bebek yeleğinde düğme deliklerinin yapımı

İkinci ve üçüncü ilmeği bir düz örgüyle birlikte şişe örme yönünde sarın ve örgünüze devam edin. Bu işlem sonrasında düğme deliğini elde etmiş olacaksınız. Her iki parçanın eşit olması için yaptığınız düğme deliğine göre düğmeleri dikebilirsiniz. Düğme aralıklarını 14 ila 16 santimetre yapmanız yeterli olacaktır.

Erkek bebek yeleğinin V yakasının yapılışı

Yaka kısmında tüm uygulamalar modelin ön yüzünden yapılacak. Kenar kesmelerinden önce yapmanız gerekenler var ve onlar şu şekildedir. Son ilmeğiniz düz olduğu zaman iki düz örgü birlikte yapılacak. Son ilmek ters olduğu zaman iki ters ilmek birlikte yapılacak. Örgü kenarlarından sonra azaltma yapacaksınız ve o azaltmalar şu şekilde olacak. İlk ilmeğiniz düz olduğu zaman 1 düz ilmeği kaydır, 1 düz örgü yap, düz örülen ilmeği kaydırılanın üstünden geçirip diğerini serbest bırakın. İlk ilmek ters olduğu zaman 2 ters ilmek bükülecek. Yani ilmekler ön kısım yerine arka kısımda yapılacak. Genel olarak erkek bebek yeleğinin yakasının yapılışı bu şekilde olacak.

Erkek bebek yeleğinin bedeninin yapılışı

Orta kısımdan başlanarak ileri geri şeklinde örgü yapılacak. İlmeğe başla 148-168-184 (204-224) şeklinde ilmek atarak örgüye başlanır, ilmekler 2,5 milimetrelik misinalı şiş kullanılarak yapılacak. Ön yüzdeki ilk sırayı şu şekilde yapın: 5 ilmek haraşo yaparak kaydır, 2 düz, 2 ters örgü, 7 ilmek kalana kadar tekrarlanır, sıra bitimine 2 düz örgü kalacak şekilde 5 ilmek haraşo yapıp kaydır. Lastik örgü yaparak devam et, 5 ilmek haraşo yapıp kaydır, her iki tarafta 4 ila 5 santimetre parça kalıncaya kadar. Kenarlardaki düğme iliklerine dikkat edin. 3 milimetrelik misinalı şişe geçiş yapın, haraşodan önce olduğu gibi lastik örgü yaparak örgünüze devam edin. Aynı zamanda lastikten sonraki ilk sırada, azaltma yaparak ilmeklerin 32-36-40 (44-52) şeklinde eşit olmasına dikkat edin. Azaltmaların kenar kısımlardan yapılması gerekmektedir. 31-35-39 (43-45) ilmekler her iki kısmına işaret koyun. Ölçünüzü kesinlikle unutmayın. Parçanın ölüsü 10 santimetre olduğu zaman, bir sonraki sıra ön taraftan şu şekilde yapılacak: 5 ilmek haraşo yapılarak kaydırılacak. 21-21-27 (27-31) ilmekler lastik örgü, sonu kaydır 16-16-20 (20-24) ilmeklerden sonra cep oyukları için kaydırma yapılmalıdır. 10-10-12 (12-12) ilmeklere kadar kalan ilmekler kaydırılıyor. Cep oyuğunu dilediğiniz ölçüde yapabilirsiniz. 5-5-7 (7-7) şeklinde ilmekler lastik örgü olarak yapılacak ve 5 haraşo haroşa kaydırıp sıra sonlandırılacak.

Bir sonraki sıraya 16-16-20 (20-24) ilmeklerle her işi ilmek tutacağının üzerine 16-132-144 (160-172) ilmek atılacak. Parça ölçüleri 13-14-16 (16-18) santimetre oluncaya kadar lastik ve haraşo örgüsüne devam edin. Şimdi tüm ilmeklerin üzerine 4 düz örgü yapın. Daha sonra sizlere verdiğimiz yukarıdaki bilgilere tekrardan bakarak çift pirinç örgü şeklinde örgüye devam edin. Parça ölçüsü olama olarak 20 santimetre olduğu zaman, 2 sıra boyunca şiş üzerinde 5 haraşo olacak şekilde örgünüze devam edin. (şişin üzerindeki diğer ilmekler yapılmayacak), daha sonra parçanın diğer tarafındaki şişin üzerindeki 2 sıra haraşonun üzerine 1 sıra ilmek yapın. Bunu yapmamızın sebebi v yakanın güzel görünmesidir. Diğer tüm sıralarda 1 ilmek azaltma yapılacak ve toplamda yaklaşık olarak 16 defa azaltma yapılmış olacak. Aynı zamanda parça boyutu 20 santimetre olunca, her iki tarafta 20 ilmek kalacak şekilde 4 sıra haraşo yapın. Sonraki sırada, kol oyukları için her iki kısımdan 10 ilmek kapatın ve bunu hem ön hem de arka parçalar için yaparak bitirin. Böylelikle erkek bebek yeleğimizin beden kısmı tamamlanmış olacak.

Erkek bebek yeleğinin arkasının yapılışı

64 ilmek atarak örgümüze başlayalım. Her iki tarafa çift pirinç örgüyle birlikte 5 haraşo yapın. Aynı zamanda kol oyukları için azaltma yapın. Her sırada 1 azaltma yapmış olacaksınız ve toplamda 6 azaltma yapılmış olacak. Parça ölçüsü 31 santimetre oluncaya kadar çift pirinç örgüsü ve haraşo yapmaya devam edin. Şimdi parça ölçüsü bitene kadar tüm sıralarda haraşo yaparak örgüye devam edeceksiniz. Aynı zamanda örgü boyutu 32 santimetre olunca yaka kısmı için 16-18-20 (20-24) ilmekler orta kısımdan kapatılacak yani her omuz kısmında 10-11-12 (16-18) ilmek kalacak. Bu şekilde her omuz ayrı ayrı sonlandırılacak. Parça ölçüleri 33 santimetre oluncaya kadar haraşo yapmaya devam edin ve ilmekleri kapatarak erkek yeleğinin arka kısmını sonlandırın.

Erkek bebek yeleğinin sol ve sağ ön kısmının yapılışı

Çift pirinç örgüsüne ve haraşo yapımına devam ederken aynı zamanda koltuk altı ve boyun için gerekli azaltmalar yapılacak. Son yapılan azaltmadan sonra şişin üstünde 16 ilmek kalacak. Örgü boyu 33 santimetreye ulaşıncaya kadar haraşo yapın ve sonrasında tüm ilmekleri kapatarak yeleğin sol ön kısmını tamamlayın. Aynı uygulamaları sağ kısım için de yaparak yeleğimizin sağ ön kısmını yapacağız.

Erkek bebek yeleğinin ceplerinin yapılışı

20. ilmeği ön kısımdaki dikiş tutucusundan 2,5 milimetre kadar geriye doğru kaydırın. 2 ters 2 düz örgü yani lastik örgü olarak ve ara kısımlara haraşo yaparak cebi örmeye devam edin. Cep oyuğu 3 santimetre olduğu zaman, düz örgülerin üzerinde düz ters örgülerin üzerinde ters örgü olunca ilmekleri kapatın. Yeleğin her iki kısmına çift ilmek yaparak cepleri dikin. Bebek yeleğinde cep derinliği olmayacağı için alt kısmını da yeleğe dikeceksiniz. Bu işlemlerin hepsi her iki cep için de yapılacak.

Bu işlemler sonrasında tüm parçaları tamamlamış olacaksınız. Daha sonradan parçaları birbirine dikerek ve sonrasında düğmeleri dahil ederek erkek bebek yeleği modelini tamamlayıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

El örgüsü kız bebek yelek örnekleri ve yapılışı

El örgüsü kız bebek yeleği örnekleri şüphesiz en fazla tasarımın yapıldığı örgü ürünlerdendir. Bu durumun böyle olmasındaki en büyük neden şüphesiz kız bebeklere erkek bebeklere oranla daha fazla örgü ürün yapılıyor olmasıdır. Bu yüzden biz anneler genellikle kız bebeklerimiz için örmek adına bir şeyler aradığımızda hiç zorlanmıyor. İçinizde elbette bebeği için yelek arayışında olanlarınız vardır. Bu yüzden sizlere en güzel yelekleri sunmaya çalışacağız.

Bu modelde çift pirinç örgüsü kullanılmaktadır. Bu yüzden sizlere ilk olarak çift pirinç örgü modeli yapılışı hakkında bilgi vereceğiz.

  • Sıra 1: 2 düz 2 ters örgü şeklinde sıra sonuna kadar tekrar yapılacak.
  • Sıra 2: bir önceki sırada yapılan düz örgülerin üzerine ters, ters örgülerin üzerine düz örgü yapın.
  • Sıra 3: Aynı şekilde bu sıramızda ters örgülerin üzerine düz, düz örgülerin üzerine ters örgü yapacaksınız.
  • Sıra 4: Son sıramızda aynı şekilde terslerin üzerine düz, düzlerin üzerine ters örgü yapacaksınız. Bu şekilde çift pirinç örgüsü tamamlanacak. Modeli uzatmak için birinci sıradan itibaren tüm uygulamaları tekrarlayabilirsiniz.

Erkek bebek yeleğinde düğme deliklerinin yapımı

İkinci ve üçüncü ilmeği bir düz örgüyle birlikte şişe örme yönünde sarın ve örgünüze devam edin. Bu işlem sonrasında düğme deliğini elde etmiş olacaksınız. Her iki parçanın eşit olması için yaptığınız düğme deliğine göre düğmeleri dikebilirsiniz. Düğme aralıklarını 14 ila 16 santimetre yapmanız yeterli olacaktır.

Erkek bebek yeleğinin V yakasının yapılışı

Yaka kısmında tüm uygulamalar modelin ön yüzünden yapılacak. Kenar kesmelerinden önce yapmanız gerekenler var ve onlar şu şekildedir. Son ilmeğiniz düz olduğu zaman iki düz örgü birlikte yapılacak. Son ilmek ters olduğu zaman iki ters ilmek birlikte yapılacak. Örgü kenarlarından sonra azaltma yapacaksınız ve o azaltmalar şu şekilde olacak. İlk ilmeğiniz düz olduğu zaman 1 düz ilmeği kaydır, 1 düz örgü yap, düz örülen ilmeği kaydırılanın üstünden geçirip diğerini serbest bırakın. İlk ilmek ters olduğu zaman 2 ters ilmek bükülecek. Yani ilmekler ön kısım yerine arka kısımda yapılacak. Genel olarak erkek bebek yeleğinin yakasının yapılışı bu şekilde olacak.

Erkek bebek yeleğinin bedeninin yapılışı

Orta kısımdan başlanarak ileri geri şeklinde örgü yapılacak. İlmeğe başla 148-168-184 (204-224) şeklinde ilmek atarak örgüye başlanır, ilmekler 2,5 milimetrelik misinalı şiş kullanılarak yapılacak. Ön yüzdeki ilk sırayı şu şekilde yapın: 5 ilmek haraşo yaparak kaydır, 2 düz, 2 ters örgü, 7 ilmek kalana kadar tekrarlanır, sıra bitimine 2 düz örgü kalacak şekilde 5 ilmek haraşo yapıp kaydır. Lastik örgü yaparak devam et, 5 ilmek haraşo yapıp kaydır, her iki tarafta 4 ila 5 santimetre parça kalıncaya kadar. Kenarlardaki düğme iliklerine dikkat edin. 3 milimetrelik misinalı şişe geçiş yapın, haraşodan önce olduğu gibi lastik örgü yaparak örgünüze devam edin. Aynı zamanda lastikten sonraki ilk sırada, azaltma yaparak ilmeklerin 32-36-40 (44-52) şeklinde eşit olmasına dikkat edin. Azaltmaların kenar kısımlardan yapılması gerekmektedir. 31-35-39 (43-45) ilmekler her iki kısmına işaret koyun. Ölçünüzü kesinlikle unutmayın. Parçanın ölüsü 10 santimetre olduğu zaman, bir sonraki sıra ön taraftan şu şekilde yapılacak: 5 ilmek haraşo yapılarak kaydırılacak. 21-21-27 (27-31) ilmekler lastik örgü, sonu kaydır 16-16-20 (20-24) ilmeklerden sonra cep oyukları için kaydırma yapılmalıdır. 10-10-12 (12-12) ilmeklere kadar kalan ilmekler kaydırılıyor. Cep oyuğunu dilediğiniz ölçüde yapabilirsiniz. 5-5-7 (7-7) şeklinde ilmekler lastik örgü olarak yapılacak ve 5 haraşo haroşa kaydırıp sıra sonlandırılacak.

Bir sonraki sıraya 16-16-20 (20-24) ilmeklerle her işi ilmek tutacağının üzerine 16-132-144 (160-172) ilmek atılacak. Parça ölçüleri 13-14-16 (16-18) santimetre oluncaya kadar lastik ve haraşo örgüsüne devam edin. Şimdi tüm ilmeklerin üzerine 4 düz örgü yapın. Daha sonra sizlere verdiğimiz yukarıdaki bilgilere tekrardan bakarak çift pirinç örgü şeklinde örgüye devam edin. Parça ölçüsü olama olarak 20 santimetre olduğu zaman, 2 sıra boyunca şiş üzerinde 5 haraşo olacak şekilde örgünüze devam edin. (şişin üzerindeki diğer ilmekler yapılmayacak), daha sonra parçanın diğer tarafındaki şişin üzerindeki 2 sıra haraşonun üzerine 1 sıra ilmek yapın. Bunu yapmamızın sebebi v yakanın güzel görünmesidir. Diğer tüm sıralarda 1 ilmek azaltma yapılacak ve toplamda yaklaşık olarak 16 defa azaltma yapılmış olacak. Aynı zamanda parça boyutu 20 santimetre olunca, her iki tarafta 20 ilmek kalacak şekilde 4 sıra haraşo yapın. Sonraki sırada, kol oyukları için her iki kısımdan 10 ilmek kapatın ve bunu hem ön hem de arka parçalar için yaparak bitirin. Böylelikle erkek bebek yeleğimizin beden kısmı tamamlanmış olacak.

Erkek bebek yeleğinin arkasının yapılışı

64 ilmek atarak örgümüze başlayalım. Her iki tarafa çift pirinç örgüyle birlikte 5 haraşo yapın. Aynı zamanda kol oyukları için azaltma yapın. Her sırada 1 azaltma yapmış olacaksınız ve toplamda 6 azaltma yapılmış olacak. Parça ölçüsü 31 santimetre oluncaya kadar çift pirinç örgüsü ve haraşo yapmaya devam edin. Şimdi parça ölçüsü bitene kadar tüm sıralarda haraşo yaparak örgüye devam edeceksiniz. Aynı zamanda örgü boyutu 32 santimetre olunca yaka kısmı için 16-18-20 (20-24) ilmekler orta kısımdan kapatılacak yani her omuz kısmında 10-11-12 (16-18) ilmek kalacak. Bu şekilde her omuz ayrı ayrı sonlandırılacak. Parça ölçüleri 33 santimetre oluncaya kadar haraşo yapmaya devam edin ve ilmekleri kapatarak erkek yeleğinin arka kısmını sonlandırın.

Erkek bebek yeleğinin sol ve sağ ön kısmının yapılışı

Çift pirinç örgüsüne ve haraşo yapımına devam ederken aynı zamanda koltuk altı ve boyun için gerekli azaltmalar yapılacak. Son yapılan azaltmadan sonra şişin üstünde 16 ilmek kalacak. Örgü boyu 33 santimetreye ulaşıncaya kadar haraşo yapın ve sonrasında tüm ilmekleri kapatarak yeleğin sol ön kısmını tamamlayın. Aynı uygulamaları sağ kısım için de yaparak yeleğimizin sağ ön kısmını yapacağız.

Erkek bebek yeleğinin ceplerinin yapılışı

20. ilmeği ön kısımdaki dikiş tutucusundan 2,5 milimetre kadar geriye doğru kaydırın. 2 ters 2 düz örgü yani lastik örgü olarak ve ara kısımlara haraşo yaparak cebi örmeye devam edin. Cep oyuğu 3 santimetre olduğu zaman, düz örgülerin üzerinde düz ters örgülerin üzerinde ters örgü olunca ilmekleri kapatın. Yeleğin her iki kısmına çift ilmek yaparak cepleri dikin. Bebek yeleğinde cep derinliği olmayacağı için alt kısmını da yeleğe dikeceksiniz. Bu işlemlerin hepsi her iki cep için de yapılacak.

Bu işlemler sonrasında tüm parçaları tamamlamış olacaksınız. Daha sonradan parçaları birbirine dikerek ve sonrasında düğmeleri dahil ederek erkek bebek yeleği modelini tamamlayıp kullanmaya başlayabilirsiniz.El örgüsü kız bebek yeleği örnekleri ve yapılışı

Yorum yapın