Boncuklu Patik Modelleri İki Şişle Yapılışı Anlatımlı

Patiklerin sıradan görünümde olduğunu düşünen birçok bayan örgü patik modelleri arasında yer alan patik örneğine boncuk ekleyerek bu patiklerin güzel bir görünüme kavuşmasını sağladı. Boncuklu patik modelleri zarafeti simgelediğinden dolayı bu patikler genellikle çeyizlere koymak için yapılır. Bu ki günlük hayatta da boncuklu patiklerin kullanılması mümkündür.

Bu patikler hem misafirliklerde hem de gündelik yaşamda ev içerisinde kullanmaya uygundur. İki şişle yapılan boncuklu patik örnekleri kolay olduğu için birçok kişi daha çok iki şişle yapılan patikleri tercih ediyor. Düne kadar klasik olarak kabul edilen çizgilerden çıkmayan patik modelleri günümüzde modern çizgileri de üzerinde barındırmaya başladı. Bu yüzden yaşlısından gencine, doktorundan ev hanımına kadar herkes kış mevsiminde üşümemek için örgü patikleri kullanıyor.

Örgü patiklerin en büyük avantajı ayağı soğuktan iyi koruması ve ayağın hava almasını sağlamasıdır. Normal şartlarda giyilen kalın çoraplar ayağın hava almasını engelliyor. Örgü patiklerde böyle bir şeyin olması söz konusu değildir. Bu yüzden ayak terlemesi kaynaklı olarak ayak kokusu yaşayan kişiler kesinlikle örgü patikleri tercih etmeli.

Boncuklu patik modelleri

Boncuklu patiklerin arasında o kadar fazla model var ki gerçekten de insan hangi patiği öreceği konusunda yanılgılara düşebiliyor. Bizler her zaman olduğu gibi bu makalemizde de hem modern yani yeni tasarım olarak kabul edilen boncuklu patik modellerine hem de klasik Türk ezgilerini yansıtan boncuklu patik modellerine yer vereceğiz. Güzel oldukları kadar yapılışları da kolay olan boncuklu patikler en çok sevdiğiniz örgü ürünlerden birisi olacaktır. Şahsen ben her kış geldiğinde kendime en az 6 çift patik örüyorum ve bunlardan en az 2 tanesi boncuklu model oluyor. Sizlerin de bu boncuklu patik modelleri arasında yer alan örneklerden birisini beğenip örmenizi tavsiye ederim. Daha fazla modele ulaşmak için patik modelleri kategorisini ziyaret edin.Boncuklu patik modelleri arasında yer alan, Tunus işi teknikler kullanılarak yapılan patikler her zaman diğerlerine göre daha fazla ilgimi çekmiştir. Sizin de ilginizi çekebileceğini düşündüğümden dolayı sevdiğim bir modeli tavsiye olarak paylaşacağım.

Eğer Tunus işi örgü tekniklerini bilmiyorsanız bu patiği örmeniz pek mümkün değil. Bu yüzden ilk olarak Tunus işi örgü tekniklerini öğrenmenizi tavsiye ediyorum. Örgü teknikleri sayfasından bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

İki şişle boncuklu patik yapılışı

İki şişle yapılan bu boncuklu patik modelinde 2,5 numara şiş kullanacaksınız. Patiği örerken kullanacağınız bocukları ipe geçirerek patiği yapmaya başlayın. Boncuklar ipe geçirildikten sonra 80 ilmek atarak patiğimize başlıyoruz. Sonrasında 4 sıra boyunca haraşo örgü yapılacak. Beşinci sıraya geldiğinizde ipte yer alan boncukları dilediğiniz şekli elde etmek için örgü yaparken eklemeye başlayabilirsiniz. Size yardımcı olmak adına kendi yapmış olduğum bir boncuk dizilişinin nasıl olduğunu anlatmak istiyorum.

 

2 haraşo, 1 boncuk olacak şekilde toplamda 17 tekrar yapın. Sonrasında 2 haraşo, 1 örgü arttırma, 2 düz örgü, 1 arttırma, 2 haraşo, 1 boncuk ekleme, 2 haraşo, 1 arttırma, 2 düz örgü, 1 örgü arttırma, 2 ters örgü, 1 boncuk ekleme. Bu tekrarı da toplamda 17 boyuncuk kullanana kadar yapın. Bu şekilde toplamda 5 sıra tamamlamanız gerekmektedir. Dönüş esnasında herhangi bir boncuk eklemesi yapılmadan haraşo örgü yapılacak.

Bu işlem sonrasında 6 sora daha boncuk eklemesi yapacağız. Boncuk eklemelerinde üst sıraya eklenen boncukların alt sırada yer alan boncukların arasına gelmesinin gerekli olduğunu unutmayın. 3 haraşo örgü, 1 boncuk ekleme, 2 haraşo örgü 1 boncuk ekleme şeklinde tekrarlar yaparak 6 sıra boyunca örgüyü devam ettirin. Bunu bu şekilde tamamladıysanız patiğin burun kısmını yapmaya geçebilirsiniz.

Patiğin burun kısmında yer alan boncukların V şeklinde dizilmesi gerekiyor. 9 sıra boncuk eklemesi yapıldıktan sonra 7 sıra boncuksuz bir şekilde haraşo örgü yapılması gerekiyor. Sonrasında kenar kısımlardan ilmek alınıp taban kısmı örülecek. Orta kısımda 12 ilmek olmak koşuluyla taban kısmı örüldükten sonra arka kısım yanlardan ilmek alınarak örülecek. Bu sayede şişle yapılan boncuklu patik modeli büyük ölçüde bitmiş olacak. Sonrasında bilek kısımlarında yer alan kısma tığla fıstık örgüsü yapıp patiğin farklı bir hava kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Boncuklu patik modelleri örnekleri yapılışları tığ işi

Boncuklu patikler tığ işi örgü teknikleri kullanılarak yapılırsa daha güzel görünmektedir. Bu yüzden sizlere boncuklu patik örnekleri yapılışları tığ işi örgü patik modelleri ele alınarak anlatılacak. Tığ işi örgüler genellikle çeyizlik patiklerde kullanılıyor. Eğer çeyizinizde eksiğiniz varsa kesinlikle yapılışı hakkında bilgi vereceğimiz bu patik modelini kullanabilirsiniz.

Bu patik modelini yaparken 5 numara tığ, 1 çile patiklik iplik, 3 dizi parlak boncuk kullanacaksınız. Almış olduğunuz boncukları ipe geçirdikten sonra 14 zincir çekerek örgü patiği örmeye başlayın. Çekilen zincirin hemen üst kısmına 14 trabzan tapmanız gerekmektedir. İlk ve son trabzanın alt kısımlarına 3 tane batış yapmalısınız. Aynı kısımlardan 3 arttırma yapıp 8 sıra boyunca trabzan örün. Bu tamamlandıktan sonra ön kısımdan örgüye başlanacak. 5 zincir çekilip 3 delik atlanacak ve dördüncü deliğe batılacak. 4 tane boncuğu alıp aynı kısma batmanız gerekmektedir. Bu şekilde toplamda 6 boncuklu kafes elde edilmelidir.

 

Patiğin arka kısmını tamamen trabzan şeklinde öreceksiniz. Ön kısma gelindiği zaman 3 zincir çekip boncukların üst kısmına ve ara kısımlara batıp örgü tamamlanır. Yani kısacası 1 sıra boncuk döşeniyor ve 1 sıra zincir çekilerek boncuklara kafes yapılıyor. Yukarı kısma doğru 5 sır boncuk yapılınca hemen örgünün ayrım noktasından geri dönüş yapılarak örgüye devam edilmektedir. Bitirmek adına ayrılan sıradan sonrasında 9 sıra boyunca boncuklu örgünün yapılmış olması gerekmektedir. Topuk kısmına geldiğinizde dantel eklemesi yapar gibi boncuklarda oluşan kısım eklenir. Trabzan sık iğne olacak şekilde örgü yapılarak boncuklu patiğimiz tamamlanır.

Patik Modelleri
Patik Modelleri Nasıl Yapılır ?

Boncuklu patik nasıl örülür?

Boncuklu patik modellerini örmek çoğu zaman normal patikleri örmekten daha zordur. Bu yüzden sizlere üzerinde boncuk yer alan ve yapımı kolay olan bir patiğin nasıl örüldüğünü video anlatımlı olarak aktaracağız. Bu patik modelinin anlatımı bebekler için geçerlidir. Sizler ayağınızın büyüklüğüne göre ilmek sayısını arttırarak ya da azaltarak bu boncuklu patik modelini yapabilirsiniz. Video içerisinde ilgili patiğin nasıl yapıldığıyla alakalı detaylı bilgiler yer alıyor. Artık bu tarz patikleri yapamayan hiçbir bayan kalmayacak.

Yorum yapın