İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çiçekli Kız Çocuk Hırkası Yapılışı

Paylaş

Kız çocuğunuz için yeni bir şey örmeye niyetlendiyseniz ve bir hırka yapmak istiyorsanız, bu yazımız tam size göre. Harika bir görünüme sahip çiçekli kız çocuk hırkası nasıl yapacağınızı bu yazımızı okuyarak, öğrenebilirsiniz.

Kız çocuk hırkası yapmak için, Hoşgeldin Soft 1249 numaralı iplikten üç yumak, Bebe 100 11218, 5819, 3330 numaralı ipliklerden birer yumak, Saten 6964, 6578, 215, 999 numaralı ipliklerden birer yumak kullanacağız.

Kız Çocuk Hırkası Örgü Teknikleri

3.5 numaralı şiş ve 3 numaralı tığ kullanarak yapacağımız örgüde, Düz-ters, haraşo, cilveli lastik, zincir, sık iğne, tırabzan ve iğneyle tomurcuk işi örgü tekniklerini kullanacağız.

Kız Çocuk Hırkası – Arka

 1. 11218 renk numaralı iplik kullanarak, yetmiş ilmek örerek başlıyoruz. Dört santim haraşo ördükten sonra, 1249 renk numaralı iplik ile düz örgü tekniği ile devam ediyoruz.
 2. Beden boyunda yirmi altı santime ulaştığımızda, kol yuvası için, iki taraftan da üçer ilmek düz örülürken, her ön sırada bu üç düz ilmeğin yanından on dokuz kez birer ilmek kesiyoruz.
 3. Sonrasında, otuz yedi santim beden boyuna ulaştığımızda, kalan otuz iki ilmeği kesip bitiriyoruz.

Kız Çocuk Hırkası – Ön

 1. 11218 renk numaralı ipliği kullanarak kırk ilmek örerek başlıyoruz. Devamında, dört santim haraşo tekniği ile örüp, ilmekler; ön ortasından başlanarak 11218 renk numaralı iplik ile sekiz sıra haraşo, 1249 renk numaralı iplik ile ise otuz iki ilmek düz şekilde örüyoruz.
 2. Beden boyunda yirmi altı santime geldiğimizde, kol yuvası için, bir taraftan arka bedende yapılan işlemler tekrarlanırken, on dokuz ilmek kesiyoruz.
 3. Otuz dört santim beden boyuna ulaştığımızda, yaka için ön ortadan on ilmek kesiyoruz. Sonrasında, her ön sırada beş + üç + bir + bir + bir ilmek kesiyoruz. Otuz yedi santime geldiğimizde bitiriyoruz.

Hırka – Kollar

 1. 11218 renk numaralı ipliği kullanarak, otuz dokuz ilmek örerek başlıyoruz. Bu şekilde, sekiz santim cilveli lastik tekniği ile örüyoruz. Sonrasında, 1249 renk numaralı iplik kullanarak, düz örgüye geçiyoruz.
 2. İki taraftan da altı sıra ara vererek, dokuz kez, birer ilmek artışı yapıyoruz. Bu şekilde, elli yedi ilmek olana kadar devam ediyoruz.
 3. Kol boyunda, yirmi beş santimde, kol yuvası için kesme işlemleri uyguluyoruz. Ayrıca, iki taraftan da on dokuz ilmek kesiyoruz.
 4. Son olarak, otuz altı santim kol boyuna gelindiğinde, on dokuz ilmek kesiyor ve bitiriyoruz.

Hırka – Yaka

11218 renk numaralı iplik kullanarak, yaka etrafından seksen beş ilmeği, şişe çıkarıyoruz. Devamında, Haraşo tekniği ile dört santim örerek, bitiriyoruz.

Hırka – Çiçek

Her sırayı yaparken, renkleri değiştirerek örüyoruz.

 1. Yirmi adet zincir çekerek, geri dönüyoruz.
 2. Beşinci zincirden başlayarak, bir sık iğne, üç zincir ve içine bir sık iğne işlemini tekrar ederek, on yedi adet yuvaya ulaşıyoruz.
 3. Birinci yuvaya, bir sık iğne, bir zincir çekiyoruz. Sonrasında, ikinci yuvaya ise, bir tırabzan, iki zincir, bir tırabzan, iki zincir olacak şekilde devam edilerek, sekiz yaprak elde edeceğiz.
 4. Sıra başında birinci sırada yaptığımız zincire, bir sık iğne, bir zincir çekerek başlıyoruz. Sonrasında, üçüncü sıradan itibaren, her sık iğne ve tırabzan üzerine, birer zincir çekerek, sık iğne yapıyoruz. Ayrıca, her yaprak arasına da birinci sıradaki iğneye, sık iğne yapılır.
 5. Dördüncü sıranın ayısını yapıp, sık iğne aralarına ikişer zincir çekiyoruz. Son olarak, yapraklar içine doğru kıvrılarak, çiçek görüntüsü elde edilir.

Hırka – Yapraklar

 1. Altı kez zincir çekerek, geri dönüyoruz. İkinci zincirden başlayarak, bir zincir içine bir sık iğne, tekrar edilerek dört kez tekrar ediyoruz. Sonrasında, zincirin diğer tarafına geçiyor ve aynı işlemleri yaparak, geri dönüyoruz.
 2. Zincir içine ve her sık iğnenin üzerine, sık iğne yaparken, aralarına birer zincir çekiyoruz.
 3. İkinci sıradaki işlemi tekrar ederken, iki zincir arayla, sık iğne yaparak bitiriyoruz.

Hırka – Yaprak Dalları

 1. 5918 renk numaralı iplik kullanarak, otuz sekiz kez zincir çekiyoruz ve geri dönüyoruz.
 2. İlk zincirin içine bir sık iğne, bir zincir çekiyoruz. İkinci zincirin içine ise, bir sık iğne yapıyoruz. Bu şekilde, dokuz kez aynı işlemi tekrarlayarak, geri dönüyor ve zincirin alt tarafına sık iğne yapıyoruz. Otuz sekizinci zincire kadar devam ediyoruz.
 3. Yetmiş adet zincir çekiyor ve geri dönüyoruz. Sekiz zincir boyunca aynı işlemi tekrar ediyoruz.
 4. Bedene dikerken, yaprakların orta kısmına iğne ile zincir işi yapıyoruz.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir