Düğmeli Kız Bebek Hırkası

Bugün hep birlikte oldukça şık ve güzel, düğmeli kız bebek hırkası yapacağız. Bebeğinize her zaman giydirebileceğiniz, güzelliğine güzellik katacak bir hırkanın nasıl yapıldığını, yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Hırkayı yaparken, örgü modelleri yazımızda sizlerle paylaştığımız, Düz-Ters Örgü, 1+1 Lastik Örgü ve Sık İğne tekniklerini kullanacağız. Şiş olarak ise, 3 numaralı şişi kullanmanızı öneriyoruz.

Hazırsanız, kız bebek hırkası örmeye başlıyoruz.

Kız Bebek Hırkası Arka

İlk olarak, 1 numaralı diyagramı uygulayacağız.

Kız Bebek Hırkası Arka
Kız Bebek Hırkası

1- 90 ilmek örerek başlıyoruz.

2- Beden boyu 8 santim olduğunda, her iki tarafta on iki defa olacak şekilde, altı sıra arayla birer ilmek kesiyoruz. Böylece Altmış altı ilmeğe düşüyoruz.

3- Beden boyu 20 santime geldiğinde kol yuvası için birinci sıra, sol şişte iki ilmek, sağ şiş ile birlikte alarak bir ilmek keseceğiz. Sonrasında, sağ şiş üzerindeki ilmek ile sol şiş üzerindeki bir ilmeği beraber alarak, bir ilmek keseceğiz. Sol şişte kalan ilmekleri örerek sırayı tamamlayacağız.

2. Sıra; Birinci sırada yapılan işlemleri tekrar ederek, üç ilmek keseceğiz. Sonrasında, kalan ilmekleri örerek sırayı tamamlayınız.

3.ve 4. Sıra; Kesme işlemine aynı şekilde devam ederek, her iki taraftan ikişer ilmek keselim.

5., 6., 7. ve 8. Sıralar; İki taraftan birer ilmek kesin ve elli iki ilmeğe düşürün.

4- Beden boyunu 34 santime getirdiğinizde, yaka için, ilmekleri ortalıyoruz. Sonrasında, ortadaki on sekiz ilmeği kesin. Bunda sonra, sonraki sırada omuzlar da kalan 17’şer ilmeği kesip bitirin.

Kız Bebek Hırkası Ön

1- Hırkamızın ön tarafını örmek için, elli iki ilmek örerek başlıyoruz. Daha sonra, Ön ortadaki sekiz ilmek örgüyü, 1+1 lastik tekniği ile öreceğiz. Bunun dışında ki 44 ilmek te ise 1 numaralı diyagramı kullanacağız.

1 numaralı diyagram
Kız Bebek Hırkası

2- Beden boyunu sekiz santime getirdiğinizde, bir taraftan on iki kere, altı sıra ara ile birer ilmek kesiyoruz ve 40 ilmeğe düşürüyoruz.

3- Beden boyu yirmi santime ulaştığında, hırka arkasındaki kesme işlemlerine devam ederek, yedi ilmek kesiyor ve 33 ilmeğe düşürüyoruz.

4- Beden boyunu otuz üç santime ulaştırdığımızda, yaka için ön ortadan, her sırada, 8+5+3 ilmek kesiyoruz.

5- Beden boyunda otuz beş santime ulaştığımızda, omuz kısmında kalan on yedi ilmeği kesip, bitiriyoruz. Son olarak, sağ ön, ortasından ise yedi santim ara ile 5 adet düğme için ilik açıyoruz.

Kollar

1- Öncelikle, kollara otuz dört ilmek ile başlıyoruz. Sekiz santim boyunca 2 numaralı diyagramı uyguladıktan sonra, düz örgü ile devam edin.

Kız Bebek Hırkası
2 Numaralı Diyagram

2- Her iki tarafta da dört sıra ara ile on üç defa, birer ilmek arttırıyoruz ve 60 ilmeğe ulaşıyoruz.

3- Kol boyu on sekiz santim olduğunda, kol yuvası için iki taraftan üçer ilmek kesiyoruz. Bunun yanında, ön sırada ise, iki taraftan yirmi iki kere, birer ilmek kesiyoruz.

4- Son olarak, kol boyunda otuz üç santim de, kalan on ilmeği keserek bitiriyoruz.

En son olarak, yaka etrafına ise, sık iğne tekniği uygulayarak, topluyoruz.

Yorum yapın