Erkek Bebek Yelek Modelleri Süper Anlatımlı El Örgüsü

Havalar soğuduğu zaman biz annelerin aklına ilk olarak gelen şey bebekleridir. Erkek bebek yeleklerinde kullanılan örgü modelleri ve bu modellerin yapılışları erkek bebeği olup ona yelek örmek isteyen annelerin ilgi duyduğu şeylerden birisidir. Bebek yelekleri anlatımlı olarak sizlere daha önceden sunulmuş olsa da sadece erkek bebekler için yapılabilecek türden olan modellere yer vermek istiyoruz.

Sizlere en yeni erkek bebek yelek modelleri ve bu yeleklerin yapılışları harika anlatımlarla sunulacak. Sizlere sunacağım erkek bebek yelek modelleri ve yapılışları sayesinde çocuğunuza, torununuza hatta yakın bir tanıdığınızın sahip olduğu erkek bebeğe bu yelekleri yapabileceksiniz. Bu yeleklerin daha önceden paylaşmış olduğumuz yeleklerden herhangi bir farkı yoktur.

Genelde kullanılan ip renkleri değiştirilerek çeşitli örgü ürünler erkeklere uygun hale getirilir. Çok sayıda model olsa da bizlere yapılışları kolay olan ve güzel görünen ürünleri sizlerle paylaşacağız. Bu güne kadar hiç yelek kullanmayanlarınız varsa yelek bağlantısından yelekler ile alakalı detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Erkek bebek yelek modelleri harika anlatımlı olarak paylaşılsa da birçok anne yelek örmek yerine bu tarz şeyleri hazır giyim sektöründen temin etmeyi tercih ediyor. Genelde örgü yelek yapan kişiler ya torunu için örüyordur ya da ilk defa anne olduğundan dolayı heveslidir.

Bu tarz ürünler kesinlikle bebekler için daha sağlıklıdır. Bebeğinizin sağlığını düşünüyorsanız hazır giyimlerden uzak durup yelekleri kendiniz örmelisiniz çünkü hazır giyimde kullanılan ipliklerin büyük kısmı petrol ürünlerini içermektedir. Bunlar da cilt için aşırı derecede zararlıdır. Erkek bebek yelekleri örgü modelleri ve yapılışları örgü bilgisi iyi olan kişileri bile çoğu zaman zorlamıştır. Bu yüzden sizlere vereceğimiz anlatımdaki tüm detaylara dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Erkek bebek yelek modelleri

Sizler için hazırladığımız erkek bebek yelek modelleri arasında hem şişle yapılan hem de tığ işi olan örnekler yer almaktadır. Yani sizin ihtiyacınız olan her şeyi bir araya getirdiğimi söyleyebilirim.

Sadece modeller olduğu gibi hareketli ve zor olan modeller de galeriye eklendi. Sizler maharetleriniz doğrultusunda beğendiğiniz örnekleri yapabilirsiniz.

Aklında Kalsın: Örgü ürünlerin büyük kısmı bebekler için örülmektedir. Bu yüzden bizler web sitemizde en çok bebek örgülerini yer veriyoruz. Basit bir yelek modelinde kullanacağınız düğmeler yeleğinizin gerçek anlamda görüntüsü değiştirecektir. Bu yüzden özellikle düşme seçimine dikkat edin.

Erkek bebek yelek modelleri kesinlikle sayfamızda yer alan modellerden ibaret değildir. Daha çok sayıda model örgü dünyasında yer almaktadır. Ben hem güzel hem de kolay olan modellere yer vermek istedim. Sadece düz örgüden oluşan fakat üzerine atma dikilmesiyle muhteşem görünüm alan yelekler de sizlere sunuldu. Şimdi sıra bu yeleklerin nasıl yapıldığına geldi.

Erkek bebek yeleği yapılışı açıklamalı

Yeleğimizin yapımında 3 numara şişler kullanılmaktadır. Bu model kendisini lif ipi kullanıldığı zaman daha iyi göstermektedir. O yüzden sizler de bu erkek bebek yeleğini yaparken lif iplerini kullanabilirsiniz. Bu yelekte toplamda 6 tane düğmeye ihtiyacınız olacak. İp renginize uygun düğmeleri alabilirsiniz. Erkek bebek yelek modelleri ve yapılışı resimli anlatımla da zenginleştirilecek. Bu yüzden ilgili görselleri de inceleyin.

Aklında bulunsun: Yeleğin yapımına 90 ilmek yaparak başlıyoruz. 6 sıra haraşo örgü yapın. Yapılan örgü arkalı önlü olarak düşünülürse 12 sıra olacaktır. Bu yelek modeli erkek bebekler için yapılacağından dolayı düğme iliklerini kesinlikle sol kısma açmayı unutmamanız gerekiyor. Düğme iliklerinin olduğu bölüme başladığınız zaman ilk kenar ilmeğini boş olarak alın. Sonrasında iki ilmeği örün ve üçüncü ile dördüncü ilmekleri beraber örün. Şişe ilmeği dolayın ve bu şekilde yeleği örmeye devam edin.

Geri dönüşlerde düz örgü yapacaksınız. Bu yelek modelinde 15 haraşoda bir olmak üzere düğme iliklerinin açılması idealdir. Eğer sizler de bu ölçüyü referans alırsanız toplamda 6 tane düğme kullanmanız gerekecek. Haraşo sayısını azaltarak düğme sayısını da azaltabilirsiniz fakat yeleğe güzellik katan şeylerin düğmeler olduğunu da göz ardı etmeyin.

Yaka kısmını yaptığınız sırada açılması gereken ilk ilmek dördüncü haraşodan sonra açılmalıdır. Bu sayede yaka kısmında hiçbir şekilde potluk meydana gelmeyecektir. Tüm haraşoları bitirdiyseniz omuz kısmında yer alan ajurlu v kısımların nasıl yapıldığını öğrenelim.

Erkek bebek yeleği ajurlu v yapılışı

 • 1. Sıra: bu sıramızda örgüyü ön kısımdan yapacağız. 9 düz örgü yaparak sıramıza başlayalım. 9 düz örgü demiş olsak da ilk ilmeği boş bir şekilde alınması gerekmektedir. Yani bir boş ilmek sonrasında 8 tane düz örgü yapılacak. 11 düz, 1 dolama, 1 düz, 1 dolama, 8 düz, 1 dolama, 1 düz örgü, 1 dolama, 29 düz örgü, 1 dolama, 1 düz, 1 dola, 8 düz örgü, 1 dola, 1 düz örgü, 1 dola, 11 düz, 9 düz örgü yapın. Böylelikle birinci sıramız tamamlanmış olacak.
 • 2. Sıra: bu sırada örgümüzün tersinden örgüyü yapıyoruz. Böyle yapmamızın sebebi bu sıranın dönüş sırası olmasıdır. Bu sıramızın başında ve sonunda yer alan 9 ilmek düz, sıranın gerisinde kalan ilmeklerin tamamı ter olarak örülecek. Yani herhangi bir arttırma işlemi yoktur. Arttırmaların ön kısımda yapılması gerekmektedir.
 • 3. Sıra: 9+11 olacak şekilde düz örgü yapın. 1 dolama, 3 düz örgü,1 dolama,8 düz örgü,1 dolama, 3 düz, 1 dola, 29 düz örgü, 1 dolama,3 düz örgü,1 dola,8 düz, 1 dolama,3 düz örgü, 1 dola, 20 düz örgü olarak sıra uygulamasına devam edin.
 • 4. Sıra: bu sırada ikinci sırada yapmış olduğumuz uygulamaların tamamını yeniden yapacaksınız.
 • 5.sıra: 20, 8, 29, 8, 20 sayıları aynı diğer dolamalar arasında kalan sayılar 5 olacak şekilde örgüye devam edin. Yedinci sıra hakkında bir şeyler söylememiz gerekirse bu sırada arada kalan ilmeklerin 7 olması gerekmektedir.
 • 9. Sıra: bu sırada arada kalan ilmekler 9 olacak ve diğerleri aynı sayı olarak kalacak.
 • 10. Sıra: bu sırayı da aynı periyotta tamamlayacaksınız ve bir tane v şeklinde ajur modeli elde edeceksiniz.
 • 11. Sıra: 9+13 olacak şekilde düz örgü yapın. 1 dola,1 düz örgü, 1 dolama, 5+8+5 olacak şekilde düz örgü,1 dola, 1 düz örgü,1 dolama, 5+29+5 olacak şekilde düz örgü, 1 dola, 1 düz örgü, 1dolama, 18 düz, 1 dolama, 1 düz,1 dola, 22 düz örgü yaparak sırayı tamamlayın.
 • 13.sıra: ara kısımda yer alan 1 düz örgü şeklinde örülen sayılar 3 diğerleri aynı kalacak şekilde örgüye devam edin.
 • 15. Sıra: ara kısımda kalan 3 düz örgülerin sayısı 5 diğerleri aynı kalacak şekilde örgüyü yapın.
 • 17. Sıra: ara kısımdaki 5 düz örgülerin sayısı 7 diğerleri aynı kalacak.
 • 19. Sıra: arada yer alan 7 düz örgülerin sayısı 9 diğerleri aynı kalacak şekilde bu sırayı da tamamlayın.
erkek bebek yelek modelleri
Erkek Bebek Yelek Modelleri

Modelde yer alan diğer v şekillerini yapmak adına bir önceki uygulamada olduğu gibi 1. Dolamaların örüldüğü ilmeğin hizasında yer alan ilmeği bulup dolamaları bu ilmeğin önüne ve arkasına koyarak örgünüzü yapın.

Diğer sıralarda 3-5-7-9 olacak şekilde yapmanız gerektiğine dikkat edin. İlgili uygulamayı tekrarlayarak 5 tane v elde edin ve sonrasında 5 sıra boyunca haraşo örgü yapın. Bu uygulamayı tamamladıysanız kol kesimine geçebilirsiniz.

Erkek bebek yeleğinin kol kesimlerini yapalım

Kol kesimi için yapmış olduğumuz birinci v şeklinin orta noktasına geldiğiniz zaman ikinci v şeklinin orta noktasına kadar ilmekleri keserek kapatın.

Sırt kısmında diğer v şeklinin ortasına kadar örgünüzü yapın. Daha sonra kaldığınız yerden sonraki ajurlu v şeklinin ortasına gelene kadar keserek kapatma yapın. Geride kalan ilmekleri ördüğünüz zaman erkek bebek yeleği kol kesimi tamamlanmış olacak.

Erkek bebek yeleğinin bel kısmını yapalım

Örgümüzde kalmış olan ilmeklerin tamamını yaparak bu bebek yeleğimizi sonlandıracağız. Yeleğin en altında yer alan 6 sıra haraşo olarak örülecek. Sonrasında yeleğin kenarlarına 9 ilmek haraşo yapılacak. Sizi bu erkek bebek yelek modelinde en çok zorlayacak olan kısım omuz bölgesinde yer alan kurt şeklindeki uygulamadır. Bu yüzden sizlere ilgili uygulamanın nasıl yapıldığını anlatmak istiyoruz.

Erkek bebek yeleğindeki kurtçukların yapımı

Kurtçuk adı verdiğimiz şekilleri 10 ilmekte bir olmak üzere yapmanız yeterli olacaktır. Bir sırayı bu şekilde tamamladıktan sonra diğer kurtçukları 5 sıra sonra yeniden yapmalısınız. Ayrıca yeni yapılan kurtçukların önceki yapılanların arasına gelmesine dikkat edin.

Örgü şişinizi ters örgü yapmaya uygun olacak şekilde ilmeğin içerisinde geçirin. Daha sonra fazla sıkı olmayacak şekilde ipi şişe 10 defa dolayın. Ters ilmekleri yapmak için şişe ilmeği alın, sarılan ilmeğin içerisinden geçirip ilmeğinizi yapın.

Aşırı kuvvet uygulamadan yavaş bir şekilde ipi çekin. Daha sonra yaptığınız kurtçuğu şişin arkasına alıp ters örgü olarak modelinizi uygulamaya devam edin. Bu uygulamayı 10 ilmek arayla 5 sırada 1 olmak üzere uygularsanız yeleğinizdeki kurtçukları yapmış olursunuz.

Erkek bebek yeleğindeki desenlerin yapımı

Modelimizin bel bölgesinde sizlerin de gördüğünüz gibi çeşitli desenler yer alıyor. Bu kısım biraz uğraştırıcı göründüğü için bu desenlerin nasıl yapıldığını da ele almak istiyoruz.

Bel bölgesindeki desenlerin yapımına örgümüzün ters yüzünden başlayacağız. Haraşo örgüden hemen sonra örgünün ters yüzündeyken sırasıyla şu uygulamaları yapmanız gerekmektedir.

Uygulamalar

 • 1. Sıra: bu sıranın tamamını düz örgü olacak şekilde örün.
 • 2. Sıra: tüm sıra boyunca ters örgü yapın.
 • 3. Sıra: 3 düz örgü 1 ters 3 düz örgü 1 ters örgü olacak şekilde uygulamayı tüm sıra boyunca tekrarlayın.
 • 4. Sıra: ters örgülerin üzerine tersi düz örgülerin üzerine düz örgü yaparak sıraya devam edin.
 • 5. Sıra: bu sıranın tamamında 3 düz bir ters şeklinde örgünüzü yapın.
 • 6. Sıra: ters örgülerin üzerine ters örgü yapın. Düz bir şekilde olan ilmeğin bir tanesini şişten çıkarıp 3 sıra örgüyü sökün. Alt kısımda yer alan ilmekle üst üç sırada yer alan boş ipi birlikte düz örgü olarak örün ve örgüye bu şekilde devam edin.

Modeli uzatmak için birinci sıradan altıncı sıraya kadar olan uygulamaları tekrarlayın. Yukarıdan aşağıya olmak üzere 14 tane örgü modeli yapıldığı zaman 6 sıra haraşo örerek bu erkek bebek yeleğini bitirin. Son olarak erkek bebek yelek modeline düğmeleri dikerek yeleği kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Bu güne kadar size çok sayıda yelek modelinin anlatımını yapmıştık. Ayrıca farklı bebek örgülerine de yer verdik. Bebek örgüleri yapılışları sayfasından daha birçok örgü bebek ürününe ulaşmanız mümkün.

Yorum yapın