Geometrik Bebek Battaniyesi

Bebeklerimiz daha doğmadan aylar önce onlar için hazırlıklar yapmaya başlarız. Başlıca, Yelekler, patikler, oyuncaklar derken en çok örülen ürünlerden biri de Bebek Battaniyesi. Bebek battaniyeleri renklerinden modellerine, malzemelerinden boyutlarına kadar bir çok değişiklik göstermektedir. Bugün ki yazımızda ise birlikte Geometrik Bebek Battaniyesi öreceğiz.

Öreceğimiz bebek battaniyesi 78,74 cm x 78,74 cm boyutunda olacak. Örgüde kullanacağımız malzemeler ise;

 • İplik (140 g; 280 yds/256 m) – 3 Top
 • 5 MM Tığ

Örgü işlemimizi gerçekleştirirken, anlatımı da kolaylaştırmak adına çeşitli kısaltmalar kullanacağız. Bu sebeple kısaltmaları not alırsanız, ilerleyen kısımlarda size büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Kısaltmalar

 • CH – Zincir
 • C2C – Köşeden Köşeye
 • DC – Çift Kroşe
 • Rem – Kalan
 • Slst – Dikiş Kaydırma

Örgümüze başlamadan önce dikkat etmeniz gereken püf noktaların başında, tığ işinizi gevşek bir şekilde yaparsanız, dördüncü top ipliği almaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Geometrik Bebek Battaniyesi Nasıl Yapılır ?

Bebek Battaniyesi Nasıl Yapılır ?
Bebek Battaniyesi

Sekiz küçük kare oluşturacağız.

 1. Sıra: Bölüm 6; 2. Sıra: Bölüm 6; 3. Sıra: Kancadan dördüncü kanalda Ch Dc. Rem iki zincir, dc yaptıktan sonra dönüyoruz.
 2. sıradaki kancadan 4. kanalda Ch 6, dc. Rem iki zincir, dc. Ch-3 yuvasına, slst. Aynı ch-3 alanında 3 dc yapın ve dönelim.
 3. sıradaki kancadan 4. kanalda Ch 6, dc. Rem iki zincir, dc in. Ch-3 yuvasına, slst. * Aynı ch-3 alanında 3 dc yapın. Ch-3 yuvasına, slst. * ile sıranın sonuna kadar tekrarlayın. Sonrasında dönelim.
 4. Üçüncü satırı yedi kat daha fazla tekrarlayın (C2C’de 10 blok)
 5. 11. sıranın ilk iki st’sinde Slst. ch-3 uzayında, slst. Aynı ch-3 alanında 3 dc yapın. Ch-3 yuvasına, slst. * ile bloğun sonuna kadar tekrar. Son ch-3 yuvası slst’dir. Bundan sonra dönün.
 6. Yalnızca bir blok kalana kadar Satır 11’i tekrarlayın. Son ch-3 yuvası slst’dir. Böylece bu bölümü bitiriyoruz.

İki büyük kare oluşturuyoruz.

 1. Sıra: Bölüm 6; 2. Sıra: Bölüm 6; 3. Sıra: Kancadan dördüncü kanalda Ch Dc. Rem iki zincir, dc yaptıktan sonra dönelim
 2. sıradaki kancadan 4. kanalda Ch 6, dc. Rem iki zincir, dc in. Ch-3 yuvasına, slst. Aynı ch-3 alanında 3 dc yapın ve sonrasında dönün.
 3. sıradaki kancadan 4. kanalda Ch 6, dc. Rem iki zincir, dc in. Ch-3 yuvasına, slst. * Aynı ch-3 alanında 3 dc yapın. Ch-3 yuvasına, slst. * ile satırın sonuna kadar tekrarlayın ve sona erdiğinde dönün.
 4. Üçüncü satırı on yedi kat daha fazla tekrarlayın. (C2C’de 20 blok)
 5. 21. sıraya geldiğimizde, ilk iki ilmeğine slst. ch-3 uzayında, slst. Aynı ch-3 alanında 3 dc yapın. Ch-3 yuvasına, slst. * ile bloğun sonuna kadar tekrar. Son olarak, ch-3 yuvası slst’dir.
 6. Sadece bir blok kalana kadar 21. Sırayı tekrarlayın. Son ch-3 yuvası slst’dir. Bu şekilde tamamlıyoruz.

Bebek Battaniyesi – Birleştirme

İki bloğun kesiştiği yere geliyoruz. 30 sc kare boyunca eşit aralıklarla yerleştirilir. Aşağıdaki iki küçük kare arasında eşit aralıklarla 30 sık iğne ile bitirin. Sonrasında, bağlantı elemanlarını çıkarın. Açık köşede iki bloğu birlikte döndürün ve sabitleyin. Son olarak, bitirmek için, eşit aralıklarla 60 sc. Bu şekilde son veriyoruz. Bu şekilde, iki dev bloğunuz olana kadar kalan dört blokla tekrarlayın.

Son olarak, İki bloğun kesiştiği yere takın. Fakat, 120 sc battaniyenin üzerine eşit aralıklarla yerleştirilmelidir. Kalan köşeye sabitleyin ve battaniyenin her yerine 120 sc boşluk bırakın. Son olarak, Uçlarınızı bağlayarak ve örerek bitirin.

Yorum yapın