İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İlmek Kaçması Nasıl Düzeltilir ?

Paylaş

Planımızı yaptık ve örgümüzü örmeye başladık. Her şey yolunda giderken, bir ilmeği kaçırdığınızı fark ettiniz. Örgünüzü sökerek, tekrar geriye mi döneceksiniz ? Hayır ! Bunu düzeltmek çok kolay. Pratik bir şekilde, şişten ilmek kaçması nasıl düzeltilir, sizlere anlatacağız.

Örgü, tıpkı su ve hava gibi hayatın kaçınılmaz bir parçasıdır. Bu yüzden, kumaşınızdaki uzun bir yırtık ve alt kısımda ters bir dikiş, ilmek kaçmasının belirtileridir. Bir noktada kaçan ilmeği düzeltmeniz gerekecek.

İlmek kaçması gözünüzde korkunç görünür.

İlmek kaçması gözünüzde korkunç görünür ve sizi üzer. Fakat korkmayın, stoklu dikişte kaçan bir ilmeğin düzeltilmesi, bir dakikadan az sürer.

Kaçan ilmeği kurtarmaya başlamak için, şişinizin üzerindeki tüm ilmekleri, üstündeki gevşek iplik şeritleri gerilecek ve açıkça görülebilecek şekilde dağıtmalısınız.

İlmek Kaçması ve Güvenlik Şişi

İlmek Kaçması

Bundan sonra, kaçan ilmeği başka bir şişle (tercihen çift uçlu bir şiş) alın. Bu şişe, güvenlik şişi adını vereceğiz. İlmeği, sol “bacağı” şişin önüne gelecek şekilde alın.

İlmeğin sol bacağının önde olması alışılmadık bir durumdur. Çünkü bu genellikle bükülmüş bir dikişle sonuçlanır. Diğer taraftan, atılan dikiş, bu durumda ana şişe doğru geri hareket ettirdiğimizde kendi kendine çözülecektir.

İlmek Kaçması Nasıl Düzeltilir

Güvenlik şişi ile düşen ilmeğin üstündeki ilmek tutamının altına gidin. Daha sonra, kaçan ilmeği, iplik tutamının üzerinden çekerek şişten çekin. Kaçan ilmeği bir sıra ekledik. Aynı şekilde, ana şişe ulaşana kadar, sıra sıra ilmek yukarı hareket ettireceğiz.

Güvenlik şişini bir kez daha ilmek tutamının altına kaçan ilmeğin üzerine getirin. Kaçan ilmek iplik tutamının üzerinden çekerek şişten çekin.

Bu şekilde, kaçan ilmek şişin tepesine ulaşıncaya kadar, sıralar arasında “tırmanmaya” devam edin. Tüm prosedür böyle devam ediyor:

İlmeği Yukarı Taşıma

İlmek şişin ucuna ulaşıncaya kadar kalan ilmekleri yeniden birleştirmeye devam ediyoruz. Bu şekilde, kaçan ilmeği ana şişinize geri getirdikten sonra, örmeye devam edin. Örgü şöyle devam ediyor:

İlmek Kaçması Son

İlmek, şişe yeniden takılıncaya kadar devam edelim. Sonrasında, kaçan ilmek belirtisi olmaksızın, kusursuz bir görüntüye sahip olacaksınız. Sanki hiç ilmek kaçmamış gibi !

Örgü Nasıl Örülür ? rehberimizde, sizlere örgüye giriş adımlarını anlatmıştık. Bir örgüye başlarsanız ve ilerde örgülerinizde, bir iki ilmek kaçırırsanız, umarız sizin için hazırladığımız bu rehber ile rahatlıkla düzeltebilirsiniz.

Yazımız ile ilgili herhangi bir problem yaşar veya herhangi bir adımda takılırsanız, yorum yazarak bizim ile iletişime geçebilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz, sosyal medyada paylaşarak, bize destek olmayı ihmal etmeyin !

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir