İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kadın Boğazlı Kazak Örgü Modeli

Paylaş

Bugün, kış aylarının vazgeçilmezi, hepimizin her gün giydiği, kazak yapacağız. Soğuk havalarda özellikle tercih edeceğiniz kalın kadın boğazlı kazak modelinin, nasıl örüleceğini, bugün ki yazımız ile öğrenebilirsiniz.

Tercih ettiğimiz kazak modelini, üç renk ip kullanarak öreceğiz. Kullanacağımız ipler, Lora 1175 numaralı iplik (8 yumak), 4234 numaralı iplik (4 yumak) ve 1043 numaralı iplik (6 yumak) olacak. Fakat, sizler kendi tercihinize göre ip renklerini değiştirebilirsiniz.

15 ve 15 numaralı misinalı şiş ile öreceğiz. Düz-ters örgü, 1+1 lastik örgü, reglan kol evi kesme, örgü tekniklerini kullanacağız.

Yazımızda yer alan Örgü Tekniklerini, sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz.

Üç Renkli Kalın Kadın Boğazlı Kazak

Kadın Boğazlı Kazak
Kadın Boğazlı Kazak Örgü Modeli

Kazak Ön ve Arka

1- 4234 numaralı iplik ile 15 numaralı şişi kullanarak, 23 ilmek örerek, kazağımıza başlıyoruz. Sonrasında, Dört sıra boyunca 1+1 lastik örgü yapıyoruz.

2- Düz örgüye geçiyor, ilk sırada iki ilmek aralıklarla, on dört kere, birer ilmek arttırıyoruz. Ve otuz yedi ilmeğe geliyoruz.

3- Devamında, beden boyunda on beş santime ulaştığınızda, ilmekleri on sekiz + bir + on sekiz ayırıyoruz. Bununla birlikte, On sekizlerin ortasında yer alan bir ilmeği, 1175 numaralı iplik ile örüyoruz.

4- Bundan sonra ki sıralarda, 1175 numaralı iplik ile ilmeklerin iki tarafında da birer ilmek sağa ve sola olacak şekilde, çoğaltarak, yirmişer ilmek tamamlayana kadar örüyoruz.

5- Sonrasında, sekiz sıra daha örerek, ilmekleri ortalıyoruz. 1043 numaralı iplik ile ortadaki bir ilmeği örüyoruz. Bunun sonrasında, Ortada yer alan ilmeği sağa ve sola birer arttıracak şekilde, 1043 numaralı iplik ile örmeye devam ediyoruz.

6- Örgümüzün, beden boyu kırk beş santime geldiğinde, reglan kol evi kesme örgü tekniğini uyguluyoruz. İki taraftan da her düz sırada birer ilmek kesiyoruz ve on bir ilmeğe düşüyoruz. Sonrasında, ilmekleri şişte bekletiyoruz.

Kazak Kollar

1- On beş numaralı şişi kullanıyor ve 1043 numaralı iplik ile on beş ilmek örüyoruz. Altı sıra 1+1 lastik örüyoruz ve 1175 numaralı iplik ile düz örgüye geçiyoruz.

2- Düz örgü tekniğine geçtikten sonra, ilk sırada iki ilmek ara veriyoruz. Sekiz defa birer ilmek artışı yapıyoruz. Yirmi üç ilmeğe kadar devam ediyoruz.

3- Kol örgümüzü, boyutu on santime geldiğinde, iki taraftan da birer ilmek artışı gerçekleştirelim. Ve yirmi beş ilmeğe kadar örüyoruz. Altı sıra ördükten sonra iki taraftan da, birer ilmek artışı tekrar gerçekleştirelim. Yirmi yedi ilmeğe ulaşalım.

4- Kol boyunu kırk beş santime geldiğinde, ilmekleri on üç + bir + on üç olacak şekilde ayıralım. Daha sonra, ortada yer alan bir ilmeği ise, 1043 numaralı iplik ile örmeye başlıyoruz.

5- Beden kısmında uyguladığımız, sağa ve sola olmak üzere, birer ilmek çoğaltarak, örüyoruz.

6- Elli santime ulaştığımızda, reglan kol evi kesme örgü tekniği kullanarak, iki taraftan da birer ilmek keselim. Bunun sonrasında, yedi ilmeğe kadar düşelim ve şişte bekletelim.

Kazak Yaka

1- Şiş üzerinde beklemeye aldığımız ilmekleri, ön + kol + arka + kol + ön beden olacak şekilde, on beş numaralı misinalı şişe geçiriyor ve otuz altı ilmek elde ediyoruz. Bunu gerçekleştirirken 1+1 lastik örgü tekniği ile örüyoruz.

2- Son olarak, ilk sırada iki ilmek ara vererek, bir ilmek kesiyoruz. Altı sıra örerek sona erdiriyoruz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir