İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kız bebek patik yapılışı Detaylı Anlatım

Paylaş

Tasarımcı bayanlar sayesinde her yeni yıl kız bebek patikleri arasına yepyeni bir model dahil oluyor. Seçim aralığı genişlediği için de biz anneler ister istemez hangi modeli yapsak telaşına düşüyoruz. Bu yüzden sizlerin kafanızı daha fazla karıştırmamak adına severek ve beğenerek yaptığımız bir kız bebek patiğinin nasıl yapıldığını paylaşacağız. Kız bebek patik yapılışı sözel ve resimli anlatımlı olarak paylaşılacak. Uygulamaları harfiyen yapmanız halinde bu bebek patiğini elde edeceksiniz. Çiçekli kız bebek patik yapılışı resimli anlatımlı olduğu için sözel anlatımda anlamadığınız yerler olursa bunları görsel içerikleri inceleyerek kavrayabilirsiniz. Ayrıca diğer bebek örgüleri için bebek örgüleri kategorisinden yararlanabilirsiniz.

Kız Bebek Patik
Kız Bebek Patik Yapılışı

Kız bebek patik yapılışı açıklamalı

15 zincir çekerek kız bebek patik yapımına başlıyoruz. Daha sonra dönüş yapabilmek için iki zincir çekelim ve sıranın yarısına kadar sık iğne olacak şekilde örgümüze devam edelim.

Trabzan Örgü

Dönüş yaptıktan sonra aynı noktanın karşısına ulaşıncaya kadar ikili trabzan yaparak örgüye devam edelim. Dönüş yapıldığı zaman aynı yere toplamda 5 adet ikili trabzan yapılmalıdır. Sonrasında örgünün kalan kısmını tamamlamak için sık iğne olacak şekilde uygulamaya devam edin.Parmak uçlarının olduğu kısımdan iki adet trabzan yaparak arttırma yapın. Uç kısımlarda herhangi bir form bozukluğu olmayacak şekilde arttırmaların yapılması gerekmektedir.Bu sıranın tamamını ikili trabzan olacak şekilde öreceğiz ve sırayı tamamlayacağız. Modelimizdeki üçüncü sıranın tamamı da ikili trabzan şeklinde öreceksiniz. Dördüncü sıranın tamamı sık iğne olarak yapılacak. Bu uygulamayla taban kısmı bitmiş olacak. Uçta kalan ipi kopararak taban kısmını bitirebilirsiniz. Tabanın düz tarafı bize bakacak şekildeyken orta kısımdan başlayıp parmak uçlarına doğru ikili trabzan olacak şekilde örgüye devam edelim. Trabzanları alt kısımdan almanız gerekmektedir. İlk sıra hiçbir şekilde eksiltme yapılmadan sonlandırılmalı.

Parmak Ucu Yapımı

İkinci sıramızda parmak ucuna yaklaşıldığı zaman simetrik olacak şekilde her iki kısımdan bir adet eksiltme yapın. Eksiltmelerin nasıl yapıldığına da değinmemiz gerekiyor. İkili trabzandan birsini çekin, ikinci trabzanı çekmeden baş kısına atıp sonrasında yer alan trabzanı çıkarın. Bunların ikisini bir aldıktan sonra tığın üzerinde kalan üç tanesini toplayın. Eksiltmeleri bu şekilde yapacaksınız. Modelin üçüncü sırasına 8 trabzan yaparak başlıyoruz. Sonrasında 1 eksiltme yapın ve 3 trabzan örüp 1 eksiltin. Aynı şekilde 3 trabzan 1 eksiltme yapın. Bu uygulamayı parmak ucuna gelinceye kadar yapacaksınız. Kız bebek patiğinin dördüncü sırasında aynı noktadan 1 eksiltme yapıp 2 trabzan yapın. Aynı şekilde 1 eksiltme 2 trabzan, 1 eksiltme 2 trabzan olacak şekilde parmak ucuna kadar örgüye devam edin. Dördüncü sırada ön kısmı ördükten sonra orta kısma gelindiği zaman 5 tane sık iğne yapın.

Daha sonrasında 2 trabzan yaparak patiğin arkasına doğru örgüye devam edelim. Bu uygulama sırasında da arka kısımdan 1 trabzan eksiltme yapılacak. Beşinci sırada 1 trabzan 1 eksiltme, 1 trabzan 1 eksiltme yapılacak. Orta kısımdan 3 eksiltme yapılması gerekiyor. Sonrasında 1 trabzan 1 eksiltme, 1 trabzan 1 eksiltme yapın.Son sıramız olan altıncı sırada aynı eksiltme tekniklerini uygulayarak hepsini birlikte toplayın. Daha sonra resimli anlatımda olduğu gibi ipi koparın. Koparılan ipi sık iğne olarak yapılan kısmı atladıktan sonra trabzanlardan itibaren başlayın. Bu şekilde arka kısımdan 2 sıra yapılacak. Üçüncü sıraya başlamadan önce 20 zincir çekin. Daha sonra zincirin uçlarını birleştirin ve oluşan dairenin iç kısmını trabzan yaparak doldurun. Kalan zincirleri de trabzan olarak devam ettirin.

Son Safha

Trabzan örgü yaparak sırayı tamamlayın ve sonrasında ipi koparın. Bu işlemle, patiğin ana kısmı tamamlamış olacaksınız. Şimdi beyaz ipi kullanarak kirpik adı verilen süslemeleri yapın. Bunu da tamamladıysanız çiçeğin yapımına geçebilirsiniz.

Çiçek Yapımı

Çiçeğin yapımına 5 zincir çekerek başlayın. Zincirin içine 5 tane yaprak yapın. Sonrasında alt kısımda kalan 5 yaprağı yapın. Böylelikle iki katlı çiçek elde edeceksiniz. Çiçeğin yaprağını oluşturmak için 22 zincir çekin ve yaprağı resimdeki gibi tamamlayın. Daha sonra yapılan çiçeği patiğe dikin. Patikte yer alan bağ kısmının sabit kalması adına çıtçıt bastırabilirsiniz. İsterseniz düğme de kullanabilirsiniz. Böylelikle, kız bebek patiği yapılışını tamamlanmış olacaksınız. Sizlere çiçekli kız bebek patik yapımını, çiçeğin dahi nasıl yapıldığı ele alınarak anlattık. Bu muhteşem modeli sizler de örerek bebeğinizi soğuktan koruyabilirsiniz.

Önceki Yazımız: Erkek Bebek Yelek Modelleri Süper Anlatımlı El Örgüsü

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir