Örgü Çanta – Tunus İşi Çanta Yapılışı

Son zamanlarda okuyucularımız tarafından, örgü çanta yapılışı ile ilgili içerik eklememiz yönünde, geri dönüşler alıyoruz. Bu yüzden, biz de sizler için harika görünüme sahip, şık bir örgü çanta belirledik ve bu yazımızda nasıl yapılacağını sizlerle paylaşacağız.

Örgü Çanta yapımı için, Nako Denim 11589 numaralı iplikten dört yumak kullanacağız. Ancak, sizlerde kendi renk tercihlerinize göre iplik seçimi gerçekleştirebilirsiniz. Örgü çanta yaparken, 4.5 numaralı şiş ve 4.5 numaralı Tunus tığı kullanacağız.

Bu örgü modelinde kullanacağımız örgü teknikleri ise, Tunus örgü tekniği, zincir ve tırabzan.

Örgü Çanta Yapılışı

Örgü Çanta Modelleri
Örgü Çanta Modeli

Çanta Taban

  1. 4.5 numaralı Tunus tığı kullanarak, on adet zincir çekerek, örgümüze başlıyoruz. Tunus örgü tekniğini kullanarak, her çektiğimiz zincirden, bir Tunus ilmeği eksilterek, örüyoruz.
  2. Bir sonraki sırada, şişimizde yer alan bir ilmek mevcut. Bir dolayıp, sekiz ilmek alalım. Tekrar aynı şekilde bir dolayıp, bu sefer bir ilmek alıyoruz. Devamında, on iki ilmekli bir normal Tunus sırası dönüşü örüyoruz.
  3. Sonraki sıraya geçtiğimizde, şişimizde gene bir ilmek mevcut. Bir dolayıp, on ilmek alıyoruz. Aynı şekilde, tekrar bir dolayıp, sonrasında, bir ilmek alıyoruz. Ancak, bu sefer, on dört ilmekli bir normal Tunus sırası dönüşü örüyoruz.
  4. Bir sonraki şişimize geçtiğimizde gene bir ilmek mevcut. Bir dolayıp, on iki ilmek alıyoruz. Bunun devamında, bir dolayıp, bir ilmek daha alıyoruz. On altı ilmekli Tunus dönüşü örüyoruz.
  5. Dördüncü sıraya geldiğimizde, bu sıra da dahil olacak şekilde, on altı ilmekli, elli üç Tunus sırası örüyoruz.
  6. Bundan sonra, üç sıra boyunca, her şişten birer ilmek alarak, normal şekilde gidiş sırası ile Tunus örüyoruz.
  7. Elli yedi, Elli Sekiz ve Elli Dokuzuncu sıralara geldiğimizde, en başta yer alan ilk iki ilmeği ve son da yer alan üç ilmeği birlikte alarak, iki ilmek azaltıyoruz. Bu şekilde, elimizde on ilmek kalıyor.
  8. 4.5 numaralı tığ ile ördüğümüz parçanın etrafına, bir sıra boyunca, sık iğne yapıyoruz.

Örgü Çanta Üst

Tabanı oluşturduktan sonra, ipliği kopartmadan, her sıranın sonunda, iki adet zincir çekerek, üst sıraya geçip, geri dönüyoruz. Bu şekilde, örgü boyunda, yirmi sekiz santime kadar devam ederek, ağız kısmına geliyoruz. Bu bölüm için ayarladığımız, kot kumaş parçasını, ağız kısmına dikiyoruz.

Çanta Sap

4.5 numaralı Tunus tığını kullanarak, on ilmekten oluşan, yüz yirmi dört Tunus sırası örerek bitiriyoruz. Son olarak, uç kısımlardan başlayarak, çantanın iç kısmını dikiyoruz.

Umarım bu yazımız, örgü çanta yapabilmeniz için, sizlere yardımcı olmuştur. Çantayı örerken, yaşadığınız bir sorun olur ise, yorum yazarak, bizim ile iletişime geçebilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz ve bize destek olmak isterseniz, içeriklerimizi, sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın