Örgü İpi Çeşitleri

Örgü ipi çeşitleri ile özellik ile kadınların seçim konusunda ciddi zorluklar yaşamalarına neden oluyor. Biri birinden farklı alanlar için tercih edilecek çeşitler ile o an insanlar ne yapmak istiyorsa ona göre bir ürün tercih etmeleri gerekiyor.

Her renk ve her modelin bulunmasından ötürü insanlar diledikleri an kendilerine uygun olanları tercih edebileceklerdir. Bu ürünler kendi aralarında hem kullanılacak oldukları alanlara hem de yapım malzemelerine göre farklılık da göstermektedir. Bu sebeple, farklı bir çok marka tarafından üretimi sağlanan, renk kaybı yaşamamaları, dayanıklı olmaları sebebiyle hala en çok tercih edilen hobi malzemelerinin arasında gelmeye devam etmektedirler.

Örgü İpi Modelleri

Hayvansal Örgü İpi ve Çeşitleri

Hayvansal olarak üretimleri yapılan örgü ipleri çeşitleri arasında;

 1. Yün, ( ince, orta, uzun ve çift katlı olarak kendi arasında farklılıklara ayrılır. )
 2. Kaşmir,
 3. Alpaka,
 4. Merinos,
 5. Tiftik,
 6. Organik Yün,
 7. İpek gibi seçenekler yer alır.

Bitkisel Örgü İpi ve Çeşitleri

Bitkisel olarak üretimleri yapılan örgü ipleri çeşitleri arasında;

 1. Pamuk
 2. Kenevir İpi
 3. Bambu İpi yer almaktadır.

Her bir ürün doğal yollar ile üretilmektedir. Bu yüzden en çok tercih edilen modeller arasında yerini korumaktadır.

Sentetik Elyaf Örgü İpi ve Çeşitleri

Sentetik olarak üretimleri yapılan örgü ipleri çeşitleri arasında;

 1. Akrilik
 2. Yenilikçi iplikler
 3. Polyester örgü ipleri olarak ön plana çıkmaktadır.

Örgü ipleri her zaman kendi aralarında farklılıklara ayrılmaktadır. Tabi ki üretim açısından farklılıkları yer alıyor olduğu gibi bir yandan da kullanım alanlarına göre oldukça farklı olmaktadır.

Mesela, bazı ürünler sadece battaniye örmek için uygun olurken bazıları da sadece patik örmek için uygun olacaktır. Hal böyle olunca kişiler örgüye başlamadan önce hangi ürünün kendileri için daha sağlıklı, daha doğal, daha kullanışlı ve daha uygun olduklarını araştırması gerekir.

Bunun yanında örgü ipi kalınlıkları bile yapmak istediğiniz modele göre değişim göstermektedir. Amacınıza uygun olan ipi seçmeniz önemlidir. Diğer önemli konu ise ip alırken bütçenizi de düşünmelisiniz. Bu yüzden, ilk denemelerinizi gerçekleştiriyorsanız ve acemiyseniz, daha uygun fiyatlı ürünler tercih etmelisiniz.

Böylelikle, bu adımlar sayesinde istenen modeller çok rahat ortaya çıkacaktır.

Yorum yapın