İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Örgü Nasıl Örülür ? Yeni Başlayanlar İçin Rehber

Paylaş

Örgü üç temel bölüme ayrılabilir. Başlangıç, örgü dikiş ve sarkıtma olarak, üç tekniktir. Örmenin omurgası bu üç teknikten oluşur. Bunlarda ustalaşırsan, artık başaramayacağın örgü modeli yok.

Örgü- Başlangıç

Yolculuk başlıyor! Başıboş iplikten düzgün dikişler yapın.

Örgü - Dikiş

Örmenin omurgası bu temel dikişten oluşur.

Örgü - Sarkıtma

Örgünüzü şişlerden çıkarın, böylece gururla kullanabilirsiniz!

Örgü 1, 2 ve 3 kadar basittir

Örgü Malzemelerini Ayarlama

Örmek için, şiş ve iplik gerekir. Ama onları nereden bulabilirsin? Ne tür şiş ve iplik kullanıyorsunuz? Kalın mı ince mi olması daha iyi? Ahşap mı yoksa plastik mi kullanmak daha iyi? Sorular ve olasılıklar, sonsuzdur.

İPLİK: Yeni başlayanlar için her zaman kalın iplikler ve kalın şişleri öneriyoruz. Çünkü kavraması çok daha kolaydır.

Bizim dediğimiz ipliği kullanmak zorunda değilsiniz, ancak en azından orta ağırlıkta (kamgarn ağırlık olarak da bilinir) veya daha kalın olmalıdır. Daha ince iplikleri kontrol etmek daha zordur.

İPUCU: İplik ve şiş satın alıyorsanız, ucuz akrilik ipliği tercih edin. Böylece hatalar o kadar fark edilmez. Acemi olarak, elbette hatalar yapacaksınız ve bu tamamen doğal!

Hatalar kaçınılmazdır. Bu yüzden, maliyetli esnaf ipliği yerine, ucuz iplik kullanırsanız, bütçenize daha az zarar verir.

ŞİŞLER: Ahşap veya bambu şişleri kullanmanızı öneriyoruz. Çelik veya alüminyum şişlerin aksine, ahşap ve bambu şişler, ipliği kavrayan ve daha az kaygan hale getiren normal bir yüzey direncine sahiptir. Plastik şişler de uygundur.

BOYUT: Hangi şiş boyutuna ihtiyacınız var? Her şey, üzerinde çalıştığınız ipliğe bağlı! Bir iplik yumağı satın aldığınızda, iplik etiketi normalde milimetre bazlı bir “önerilen şiş boyutu” içerecektir.

İlk başladığınızda, iplik etiketine dikkat edin. Bir milimetre yukarı ya da aşağı gitmeniz önemli değil, ama artık ve örgünüz çok sıkı ya da çok gevşek olmayacaktır.

Örgü Başlangıç

Elinizde şişler ve bir yumak iplik var. Bir şeyler örmek için bir isteğiniz var. Ama ipliği şişlerin üzerine nasıl geçireceksiniz ? Haydi başlayalım !

Başlarken, başıboş ipliği şişinize sıkıca oturtan, düzenli küçük dikişlere dönüştürmek için kullanılan bir tekniktir. Örme işleminin ilk adımıdır. Adım adım açıklamalı eksiksiz bir kılavuz için, aşağıdaki 12 adımı izleyin.

Örgü-1
Örgü-2
Örgü-3
Örgü-4
Örgü-5
Örgü-6
Örgü-7
Örgü-8
Örgü-9

Örgü Dikiş

İpliği dikişe dönüştürmeyi nasıl yapacağınızı öğrendiniz. Yine de, bir kütük üzerindeki tümsekler gibi oturup duramazlar. Örülmeyi beklerler.

Örgü en temel ve basit dikiştir. Sonuçta, üzerinde çalıştığımız sanatın adı. Örgü dikişinde ustalaşabilirsen, gerçek bir örgücü olursunuz.

Çoğu beceri gibi örgü de pratik gerektirir. İlk seferinde doğru yapamayacaksın. İkinci denemede yapmanız, pek olası değil. Önemli olan, denemeye devam etmeniz.

Bunun sebebi nedir?

Eminim “kas hafızası” terimini duymuşsunuzdur. Bir şeyi ne kadar çok yaparsanız, o kadar doğal hale geldiği inancıdır. Bir hareketi düşünmenize ve adım atmanıza gerek yok çünkü bilinçli zihninizden ziyade bilinçaltı zihniniz tarafından yönlendiriliyor. Bunu sadece düşünmeden yapmalısınız. Kas hafızasının gücü budur!

Örmeye ilk başladığınızda elleriniz bu örgü şişlerini taşırken zor ve sakar hissedecek. Bununla birlikte, pratikle eller örgü hareketini yakalayabilir. Sanki ellerinizin kendine ait bir zihni varmış gibi!

Araba kullanmayı öğrenmeye benzediğini düşünün. Örneğin, Yeni bir sürücü olarak direksiyonu nasıl çevireceğinize muhtemelen çok odaklanmışsınızdır. Kendimi çok mu ileri götürüyorsun? Kaldırıma çarpacak mıyım?

Bununla birlikte, pratik yaparak, direksiyonu ne kadar çevireceğinizi ve çarpmadan nasıl tamamen duracağınızı öğrenirsiniz. Sürüş bir süre sonra doğal haline gelir. Arabanız ile dolaşmak için elleriniz ve ayaklarınız gözleriniz ve beyninizle senkronize olmaya başlar. Kas hafızası bu şekilde çalışır.

Öyleyse, örgü dikişini hemen beceremezseniz endişelenmeyin. İnsanların çoğu bunu yapmıyor. Kas hafızası, ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar hızlı başlayacaktır. Siz farkına bile varmadan gözleriniz kapalı bir şekilde yapacaksınız. Bunun için kas hafızasına teşekkür edebilirsiniz!

Beni Sağa Döndür

İşte size biraz örgü dili: Şişinizden dökülen dikişler nedir? Bu, SIRA olarak adlandırılır. Ya da daha kesin konuşmak gerekirse, bir sıra dikiş. Şişinizdeki tüm dikişleri ördüğünüzde tüm sırayı örmüş oluyorsunuz.

Sırada ne var?

Tamam, ilk sıranızı bitirdikten sonra (yani sıranızın sonunda) ipliğin sıranızın sol tarafında olduğuna dikkat edin. Örmeye devam etmek için sıranın sağ tarafındaki ipliğe ihtiyacınız olacak (diğer bir deyişle, sıranın başlangıcı).

Bunu yapmanın en iyi yolu nedir?

Bundan daha basit olamaz! Sadece şişi etrafında döndürün. Bitti! Kullandığınız iplik (topa tutturulmuş iplik) şimdi sıranın sağ tarafında ve örmeye hazır yeni bir sıra dikişiniz var! Bir sıranın sonuna geldiğinizde, işinizi, kullanılan iplik sağda olacak şekilde döndürün. Örgünüz istediğiniz kadar uzun olana kadar örmeye devam edin.

Örgü Sarkıtma

Son aşamada, kemerinizin altına kadar birkaç sıra örgü örtünüz. Bu yüzden, kendinden çok memnun olmalısın! Dağılmış bir dizi ipten düzenli, küçük bir dikdörtgen yapmak için iki şiş kullandınız. İnanılmaz! Fakat, Örgünüzü şişlerden çıkarıp yerine koymanın zamanı geldi.

Sarkıtma işi bitirildi. Bu yöntem harika çünkü projenizin bittiği anlamına geliyor! Hepsi büyüdü ve iğnelerden gerçek dünyaya taşınmaya hazır!

Sarkıtma yaparken, sağ şiş de hala İKİ DİKİŞ gerekeceğini unutmayın. Bundan daha fazlası yok ve daha azı yok.

Son Sözler – Örgü Rehberi

Yazımızı buraya kadar okuduysanız ve kafanıza takılan bir şeyler var ise, yorum yazarak bizim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğer yazımızı beğendiyseniz, sosyal medya hesaplarınızda yazımızı paylaşmayı unutmayın.

Örgü Teknikleri ile ilgili diğer yazılarımıza, buradan göz atabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir