İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Örgü Teknikleri

Paylaş

Örgüye yeni başlayanlar, örmek isteyenler fakat nereden başlayacağını bilmeyenler ve örgü teknikleri isimlerini bilmeyenler için devam niteliğindeki yazımız ile bugün sizlerle birlikteyiz. Daha önce sizlerle Örgü Modelleri isimli ilk yazımızı paylaşmıştık.

Oldukça fazla ilgi görmesi, okuyucularımızın devamını istemesi üzerine, yeni örgü modellerini sizlere açıklayacağımız, devam rehberi niteliğindeki bu yazımızda, gene bir birinden farklı ve popüler Örgü Teknikleri ve nasıl yapılır paylaşacağız.

Bu yazımızda sizler için nasıl yapıldığını öğreteceğimiz örgü tekniklerinin başında, Kafes Örgü geliyor. Bunun yanında, bu yazımızda 4 adet örgü tekniğini de sizin ile paylaşacağız.

Örgü Teknikleri Nasıl Yapılır ?

Örgü teknikleri ve nasıl yapıldıklarını paylaşmadan önce, bu yazımızda hangi örgü tekniklerini sizin ile paylaşacağımızı aşağıda görebilirsiniz.

  1. Kafes Örgü
  2. Katlama Tekniği
  3. Keten İşi Örgü
  4. 1+1 Lastik Örgü

Kafes Örgü Tekniği

Bir sıra zincir çekiyoruz, üç zincir atlıyor, dördüncü zincirin üzerine bir tırabzan yapıyoruz. Sonrasında, üç zincir çekiyor, iki zincir atlayarak bir tırabzan yapıyor ve üç zincir çekiyoruz. İkinci sıraya geldiğimizde; altı zincir çekiyor, geri dönüp, alt sıradaki tırabzanların üzerine tırabzan yapıyor ve üç zincir çekiyoruz. Üçüncü sıraya geçtiğimizde ise, ikinci sıranın aynısını tekrar ederek devam ediyoruz.

Örgü Teknikleri Katlama Tekniği

Örneğimiz, on ilmek olarak planlanmıştır. Birinci sırada, ilmekleri düz örüyoruz. İkinci sırada ilmekleri bu sefer tersten örüyoruz. Bundan sonra, Üçüncü sırada; ilmekleri ters ördükten sonra, dördüncü sıradan sonra on dördüncü sıraya kadar ilmekleri düz örüyoruz.

Sonrasında, On beşinci sıraya geldiğimizde, üçüncü sıradan ters örülen sırasının arkasında şişe on ilmek alıyor ve şişte ki ilmekleri birer ilmek kesiyoruz.

Keten İşi Örgü Tekniği

Bu örgü tekniğinde çift sayıda ilmek ile çalışırız. İki sıralı tekrar edilen basit bir örgü tekniğidir.

Birinci sırada, bir ilmek düz ördükten sonra, ip öne alınır ve bir ilmek ters örülecek gibi diğer şişe alıyoruz. İkinci sırada ise, bir ilmek ters ördükten sonra, ipi arkaya alarak, bir ilmek ters örecek gibi, ipi diğer şişe alıyoruz.

1+1 Lastik Örgü Tekniği

1+1 Lastik Örgü Tekniğinde; ilk sıraya başlarken bir ilmek düz, bir ilmek ters, şeklinde örerek, sıramızı tamamlıyoruz. Bundan sonra, ikinci sırada arka sıradaki ilmekleri olduğu gibi örüyoruz. Üçüncü sırada ise, birinci sırayı tekrar ederek devam ediyoruz.

Örgü Teknikleri yazılarımıza günlük olarak devam ederek, bütün örgü tekniklerini sizin ile en kısa zamanda paylaşmayı planlıyoruz. Yazımız ile ilgili herhangi bir sorunuz olması durumunda, yorum yazarak bizim ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca sitemize destek olmak için, içeriklerimizi sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir