Spiral Örgü Nasıl Yapılır

VSpiral örgü modeli dünden bu güne en çok kullanılan örgü modellerindendir. Bere, kazak, yelek hatta hırka yapımında sıklıkla kullanılan bir model olsa da spiral örgü nasıl yapılır sorusuyla sıklıkla karşılaşıyoruz. İçinizde de bu örgü tekniğinin nasıl uygulandığını merak eden kişiler olabileceğinden dolayı sizlere nasıl yapılacağı konusunda bilgiler vereceğiz.

"<yoastmark

Spiral örgü nasıl yapılır konusuna baktığınızda bu konunun biraz karmaşık olduğu hissiyatına kapılabilirsiniz. Bu yüzden hem sözel hem de video anlatımın kesinlikle yapılmasının gerekli olduğuna karar verdik. Sizler örgü bilgisi yüksek olan bir kişiyseniz, sadece sözel anlatım bu örgü tekniğini kavramanıza yardımcı olacaktır. Ancak örgü konusunda kendinizi geliştirme çabasındaysanız, kesinlikle video anlatımdan da destek almanız gerekecektir.

Spiral örgü örneği nasıl yapılır?

Bu örgü modelimiz toplamda 4 turdan meydana gelmektedir. Modelin yapımına 6 + 2 ilmek olacak şekilde başlıyoruz. İlmeklerinizi attıysanız, tur olarak ele alıp spiral örgü örneği nasıl yapılacağını öğreneceğiz.

  • 1. Tur: bu sıramızda örgümüzün arka sırasını referans alarak sıra sonuna kadar 2 düz 4 ters örgü olacak şekilde uygulamamızı yapacağız.
  • 2. Tur: şimdi örgümüzün ön yüzünü referans alarak 2 ters örgü yapın. Sıra sonuna gelene kadar 2 ters ilmek olacak şekilde örgüye devam edin. İlmeği şişten çıkartmadan birinci ilmeği düz örün. Daha sonra, uygulamanın başında birlikte örülen 2 ilmeği şişten çıkarın. Bu uygulamayı bir defa daha tekrarladıktan sonra 2 ters örgü yapın.
  • 3. Tur: 2 düz örgü yapın, 4 ters örgü yapın. Bu uygulamayı sıra sonuna gelene kadar tekrarlayın.
  • 4. Tur: 2 ters, 2 düz örgü yapın. Sonrasında, iki ilmeği birlikte örün. Ve ilmekleri şişten çıkarmadan birinci ilmeği tekrardan düz olarak örün ve iki ilmeği şişten çıkarın. 1 düz, 2 ters örgü yapın ve bu işlemi sıra sonuna gelene kadar tekrarlayın.

Spiral örgü modeli bu şekilde tamamlanmaktadır. Örgü boyunu uzatmak için birinci sıradan itibaren yer alan tüm uygulamaları tekrarlanmanız yeterli olacaktır. Modelin nasıl uygulandığını daha iyi anlamak için aşağıda yer alan video anlatımı inceleyebilirsiniz.

Spiral örgü modeli berelerde, atkılarda, yeleklerde, kazaklarda ve hırkalarda rahat bir şekilde kullanılabilirsiniz. Modelde örgü açıklıkları olmadığı için kışın soğuğundan korunmak adına ideal bir modeldir olacaktır.

Yorum yapın