Tek Parça Bebek Hırkası

Bebek hırkası modellerine olan ilgi ve her zaman üretilen yeni modeller, bebek hırkasına olan ilgilinin, hiç bir zaman sona ermediğini bizlere gösteriyor. Çocuklarımızın doğumundan, aylar önceden onlarla ilgili hazırlıklara başlıyoruz. Patik ve bebek hırkası, en çok örülenler listesinin zirvesinde yer alıyor.

Bugün ki yazımızda da tek parça örgü ile fıstık yeşili bir bebek hırkası yapacağız. Renk tercihlerini siz istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Biz, Nako Natural Bebe 1535 ve 11622 numaralı iplerden ikişer yumak, 11620 numaralı iplikten ise 1 yumak kullanacağız. Örgüyü gerçekleştirmek için 4 numaralı şiş ve 3 numaralı tığ kullanıyoruz. Bu örgü modelinde kullanacağımız teknikler ise; Düz-Ters Örgü, Haraşo ve Tığla Zincir İşi.

Bebek Hırkası – Ön, Arka ve Kollar

1- 1535 numaralı ip ile elli dört ilmek, haraşo tekniği ile örmeye başlıyoruz. Örgü boyu, on santime geldiğinde, 10262 numaralı iplik ile örmeye devam ediyoruz.

2- Beden boyunda, on yedi santim ördükten sonra, yaka için, bir taraftan her sırada birer ilmek keserek, örmeye devam ediyoruz.

3- Kol için ise; diğer tarafta şişe otuz sekiz ilmek artışı yapacağız. Artış yapılan ilmekleri de haraşo tekniği ile örüyoruz.

4- Beden boyu yirmi sekiz santime geldiğinde ise, ilmekleri şişte bekletiyoruz.

5- Başka bir şiş ile sol ön bedeni örüyor ve arka yaka için, şişte otuz beş ilmek artışı yapıyoruz. Sağ ön için de, aynı şekilde ilmekleri şiş üzerine alıyoruz.

6- Tüm ilmekleri birlikte on bir santim örüp, kol için artış yaptığımız otuz beşer ilmeği keselim. Böylece, elli dört ilmeğe düşüyoruz.

7- 1535 numaralı iplik ile on santim örüyor ve bitiriyoruz.

8- Ayrıca, 1535 numaralı ip ile yaka etrafına, bir sıra zincir işi yapıyoruz. (Tığ ile yapılacak.)

9- Cep kısmına süs yapmak için; 11620 numaralı iplik ile on iki ilmek örmeye başlıyoruz. Dört santim düz ördükten sonra, ilmekleri iki 6+6 olacak şekilde ayırarak, ayrı ayrı örmeye devam edelim. İki taraftan da birer ilmek keserek, ilmekleri sıfırlayarak, bitiriyoruz.

10- 1535 ve 11622 numaralı iplikleri birlikte kullanarak, yirmi santim zincir çekiyor ve tepesinden bağlıyoruz. Ön tarafta oluşacak olan, kruvaze bedene çıt çıt dikerek, bitiriyoruz.

Hırkayı tamamladıktan sonra fotoğrafta yer alan patik ve bereyi örmek isteyen kullanıcılarımız için, nasıl yapılacaklarını da sizlerle paylaşıyoruz. Dilerseniz, hırka, patik ve bere örerek, takım yapabilirsiniz.

Bebek Hırkası ve Bere
Bebek Hırkası ve Bere

Bere

1- 1535 numaralı ip ile seksen dört ilmek, düz örerek başlıyoruz.

2- Boyutu on sekiz santime geldiğinde, on üç ilmek düz örüyor ve on üç ilmek kesiyoruz. Aynı şekilde devam ederek, sırayı tamamlıyoruz.

3- Kalan on üçer ilmeği, ayrı ayrı altı santim örerek, ortadan ikiye katlıyoruz. İkişerli şekilde şişteki ilmeklerin içinden iğ yardımı ile iplik geçirerek, büzdürüp dikiyoruz.

4- 1535 ve 11622 numaralı iplikleri bir arada kullanarak, yirmi santim zincir çekip, ortasından bağcık şeklini vererek, bağlıyoruz.

Patik

1- Haraşo tekniğini kullanarak, 1535 numaralı iplik ile elli ilmek örerek başlıyoruz.

2- Sekiz diş haraşo ördükten sonra, 11622 numaralı ipliğe geçiyoruz. İki diş örün ve sonraki sırada ön ortası için, yirmi bir ilmek örüyoruz. Üç ilmek alarak, iki ilmeği kesiyoruz. Aynı şekilde, bu sefer iki ilmek alarak, bir ilmeği kesiyoruz. Sonrasında, üç ilmek alarak, iki ilmeği kesecek şekilde, yirmi bir ilmek örerek, sırayı tamamlıyoruz.

3- Bağcık yapmak için ise; patik boyutu, beş santimde on ilmek örüyor ve otuz ilmek kesiyoruz. On ilmek örüp, örgüyü ikiye ayırıyoruz. Sonraki sırada, kalan on ilmeği örüyor ve şişe on altı ilmek artışı yaparak, şişte ki yirmi altı ilmeği, iki diş haraşo tekniği ile örüyor ve bitiriyoruz.

Yorum yapın