İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tığ İşi En Önemli Temel Bilgiler

Paylaş

Bir önceki Örgü Modelleri başlıklı yazımızda, sizlere örgü tekniklerinin bazıları hakkında bilgi vermiştik. Bugün ki yazımızda da tığ işi ile ilgili en önemli bilgileri ve ipuçlarını sizinle paylaşacağız. Tığ işi yapmak istiyorsanız, bu yazımızı okumak sizlere yardımcı olacaktır.

Tığ işi, oldukça çok tercih edilen, hızlı yapılabilen ve zevkli bir örgü tekniğidir.  Bilinmesi gereken temel bilgileri ise üç başlık altında inceleyeceğiz.

Tığ İşi Temel Bilgileri

  • Zincir Çekmek
  • Trabzan Yapmak
  • Sık İğne Yapmak

Zincir Çekmek

Tığ işi ile ilgili bilmeniz gereken, en temel bilgi zincir çekmektir. Zincir çekmek için, ilk olarak düğümlü bir halka oluşturmanız gerekmektedir. Sonrasında, ipliği parmağınıza geçirerek, gergin tutmalısınız. Bundan sonra, tığın ucu ile oluşturduğunuz halkanın içinden ipinizi çekerek, yeni bir halka elde edeceksiniz. Yeni yuvanın içerisinden, ipi tekrar çekerek, yeni bir yuva daha elde edersiniz. Kısa sürede, eliniz alışacaktır. Bu şekilde devam ederek, zincirinizi istediğiniz boyuta kadar uzatabilirsiniz.

Trabzan Yapmak

Trabzan da zincir çekmek kadar kolay bir başka yöntemdir. Zaten trabzan yapabilmek için de, öncelikle zincire ihtiyacınız olacaktır. Dilediğiniz boyutlarda bir zincir oluşturduktan sonra, ipliği tığınıza alarak, son yaptığınız yuvanın içerisinden geçirin.

Tığı çıkartırken, iplik dolayıp çıkartalım ve böylece elimizde üç adet halka oluşacaktır. İpliği, elimizdeki bu üç halkanın, ikisinin arasından çekeceğiz ve tığımızda iki halka kalmış olacak. İpi tekrar dolayıp, diğer iki halkadan çektiğimiz anda, trabzanımız hazır. Bir sonraki yuvaya gelerek, aynı işlemleri tekrar yapıp, yeni bir trabzan daha oluşturuyoruz.

Bu şekilde, zincirimizin sonuna kadar, aynı şekilde trabzan yapmaya devam edebilirsiniz. Bir üst sıraya geçmek isterseniz, son iki halkaya geldiğinizde, sıra sonunda iki zincir oluşturarak, örgü yönümüze döndürüyor ve trabzanın başına geliyoruz.

Sık İğne Yapmak

Trabzan yapmak ile ilgili bilgileri okuduysanız ve gerçekleştirebildiyseniz, sık iğne tekniğini yapmak da hiç zorlanmayacaksınız. Çünkü, trabzan da yaptığınız gibi, zincirin son yuvasına geldiğinizde, tığı batırıyorsunuz ve ip dolamadan, tığı batırdığınız yuvadan ipliği tığa dolayarak, bir ilmek çekiyorsunuz. Bu işlemi yaptığınızda, iki ilmek sahibi olacaksınız. Ve bu iki ilmekten, ipi tek seferde çektiğinizde, sık iğne yaptınız.

 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir