Yün ile Çalışma Kılavuzu

Yün, özellikle sonbahar ve kış uygulamaları için popüler olan çok yönlü bir ipliktir. Yün sadece uzman dikişçiler arasında popüler olmakla kalmaz, aynı zamanda acemiler içinde iyi bir seçimdir. Hızlı bir şekilde çözülmektedir. Ve herhangi bir örgü veya kroşe zanaatında harika görünecektir.

YÜN BLOKLAMA

Yün, işleriniz bittikten sonra tıkanmaya çok iyi yanıt verdiği için, örgü ve kroşeciler için en bağışlayıcı ve hoş tekstillerden biridir.

Bloklama, parçalarınızı son şekillerine düz bir yüzey üzerinde sabitleme işlemidir. (ben bunu parçanın yanlış tarafı dışa bakacak şekilde yapmayı seviyorum). Ürünü daha sonra nemli bir bezle örtüp, gece boyunca veya birkaç saat kurumaya bırakabilirsiniz.

Hazırlayacağınız, keten veya kullanılmış yastık kılıflarından yapılan, çay havluları işinize yarayacaktır. Bezler kuruduğunda, parçanızı çıkarın ve artık daha eşit bir dokuya sahip olduğunu görmelisiniz.

Aceleniz varsa, öncekiyle aynı adımları kullanabilirsiniz; ancak nemli havlular yerine, parçaların üzerinde gezinen bir buharlı ütüden hafifçe buhar çekin. Buharlamadan sonra, sabitlenmeden önce birkaç dakika kurumaları gerekir.

YÜN SON DOKUMA VE BİTİRME

Kıyafetinizi bitirmek keyifli olacak çünkü yün ve yün karışımı bileşenler çok etkili bir şekilde forma girecektir. Ürünü yapmak için kullandığınız aynı iplikle dikiş yapın. İplik aşırı hacimli değilse; dikiş için uygun renkte, kamgarn bir iplik kullanmanız gerekir.

Yün giysileri birlikte dikerken; ipliğin inanılmaz dahili hafızası ve dikişleri sorunsuz bir şekilde harmanlayan bağışlayıcı bir doğası olduğu için şilte dikişi tekniğini kullanmanızı öneriyorum. Yün iplik uçlarında dokuma yaparken, birçok ipliğin, uçları parçaya örerken ipliğin lifleri kavramasına yardımcı olan doğal bir “diş” veya dokuya sahip olduğunu göreceksiniz.

Bu, uçları yerinde tutar ve akrilik veya pamuk liflere göre daha az fark edilmelerini sağlar. Tespit edilmesini önlemek için, uçlarınızı her zaman dikiş kenarlarına dokumaya çalışın.

Yün Örgü Kılavuzu
Yün Örgü Kılavuzu

ELDE YIKAMA GÖRÜNDÜĞÜ KADAR KORKUNÇ DEĞİLDİR

“Yalnızca elde yıkanabilir” etiketli, yün iplikler; birçok tüketiciyi rahatsız ediyor. Yün ve yün karışımı ürünler, makinemin en kısa, hassas döngüsünde, soğuk su ve çok az miktarda yumuşak sabunla yıkanır.

Ürünü makineye koymadan önce bir yıkama torbasına yerleştirin. (Makineye, düğmeler veya fermuarlar hazır ve ters çevrilmiş olarak koymalısınız). Bu çanta ile başka çamaşır koymamalısınız. Keçeleşmeyi önlemek için su soğuk olmalı ve döngü kısa ve yumuşak olmalıdır.

Makine döngüsü bittiğinde ürünü çamaşır torbasından çıkarın ve kuruması için düz bir şekilde yatırın. Nemli yünlü bir giysiyle hareket ederken dikkatli olun. Hacimli ve gerilmeye duyarlı olacaklar. Islak olduklarında, onlara bolca destek verin.

Çamaşır odamda, büyük bir çamaşır askısındaki kazaklar için düz bir yüzey sağlamak için bazı korkulukların üzerine kalın bir havlu koydum. Bu, havanın öğenin üstünde ve altında hareket etmesini sağlayarak daha hızlı kurumasını sağlar.

YÜN VE YÜNLÜ MALLARIN DEPOLANMASI

Pek çok doğal elyaf gibi, ipliğin ve tamamlanmış ürünlerin depolanması da ciddi anlamda düşünmeniz gerekecek. Düğmeleri veya fermuarları yapılmış giysileri katlamak ve saklamak için zaman ayırmanız önerilmektedir. El örgüsü eşyaların bir askıya asılması, onların esnemesine ve omuzlarda askı izi kalmasına neden olur.

Yün iplik toplarınızı saklıyorsanız hava geçirmez kaplarda sakladığınızdan emin olun. WIP’leri tutmak için büyük Ziploc torbaları idealdir. Ayrıca, plastik saklama kutuları, ilham gelene kadar istifinizi güvende ve emniyette tutacaktır.

RAHATSIZ EDİCİ KÜÇÜK YUMAKLAR

Yün, doğal bir “diş” veya pul benzeri bir dokuya sahip olduğu için, dirsekler ve manşetler gibi giysinin birbirine sürtüldüğü bölgelerde kendini çekecektir. Haplar, bir giysinin yüzeyinde oluşan ve onu eski püskü gösterebilen küçük iplik yumaklarıdır.

Bu özel küçük hap çıkarma araçlarını zımpara kenarı ile kullanmak haplarla başa çıkmak için en iyi yaklaşımdır. Ayrıca, elinize sardığınız ambalaj bandı veya koli bandıyla (yapışkan tarafı dışarı) hafifçe bastırın.

Tüylenmeyi önlemek için her zaman öğenizi tersten yıkayın. Kırışıklıkları önlemek için düğmeleri veya fermuarları yukarı katlayın. Eşit şekilde katlanmış giysileri saklayın.

Yorum yapın